لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار از باران شدید و جاری‌شدن سیلاب در برخی ولایات افغانستان


به سلسلۀ بارندگی‌های شدید و سیلاب‌های ویرانگر در شماری از ولایات افغانستان، وزارت انرژی و آب ادارۀ طالبان از وقوع بارندگی شدید و جاری‌شدن سیلاب در ۲۱ ولایت طی سه روز آینده هشدار داد.

وزارت انرژی و آب ادارۀ طالبان امروز شنبه ۲۰ اگست (۲۹ اسد) در اعلامیه‌ای گفته است که سازمان‌های هواشناسی داخلی و خارجی از ۲۹ تا ۳۱ ماه اسد، بارندگی شدید و سیلاب در شماری از ولایت‌های افغانستان را پیش‌بینی کرده اند.

بر اساس معلومات این وزارت، کنر، لغمان، ننگرهار، پنجشیر، ولسوالی غوربند پروان، پکتیا، خوست، پکتیکا، لوگر، میدان وردک، غزنی، تالقان و کوکچۀ تخار، بامیان، ولسوالی های اندراب ولایت بغلان، سمنگان، بلخ، سرپل، ترینکوت ارزگان، ارغنداب قندهار، نیمروز و فراه، شامل ساحاتی است که در آن بارندگی و سیلاب پیش‌بینی شده است.

در این اعلامیه آمده است که احتمال افزایش سطح آب به دلیل جاری‌شدن سیلاب در این مناطق وجود دارد و از مردم حومۀ دریا‌ها خواسته شده است که از مناطق مذکور دوری کنند.

اعلامیه گفته است: "از تمامی شهروندانی که در اطراف دریا‌ها زندگی می‌کنند با کمال احترام تقاضا می‌شود در این خصوص اطلاع رسانی کنند و در زمان وقوع سیلاب به افراد ساکن در اطراف دریا و ساکنان مناطق پایین تر اطلاع رسانی شود. برای محافظت از خود و فرزندان خود از هرگونه تردد در اطراف دریاها خودداری کنید تا از خسارات جانی و مالی جلوگیری شود."

همزمان گزارش هایی از جاری‌شدن سیلاب در برخی مناطق افغانستان پس از بارندگی شدید گزارش شده است.

مقام‌های محلی طالبان در ولایت میدان وردک گفته اند که شب گذشته در ولسوالی‌های چک و سید آباد این ولایت در پی بارندگی و جاری‌شدن سیلاب ۳۰ خانه فروریخت؛ بسیاری از حیوانات تلف شدند؛ بسیاری از راه‌های فرعی روستاها، پل‌ها و پلچک‌ها ویران شدند و زمین‌های زراعتی نیز تخریب شده است.

این در حالی است که بر اساس آمار وزارت امور رسیدگی به حوادث ادارۀ طالبان، طی یک هفتۀ گذشته در نتیجۀ رویدادهای طبیعی، ۱۸۰ نفر در نقاط مختلف افغانستان جان باخته و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

افغانستان که مردم آن به شدت تحت تاثیر جنگ و خشکسالی قرار گرفته اند، از آفات طبیعی کنونی نیز به شدت آسیب دیده است.

سیلاب‌زدگان می‌گویند زمین‌های زراعتی و خانه‌های مسکونی شان در اثر بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر تخریب شده و نیازمند کمک عاجل استند.

XS
SM
MD
LG