لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن خواهان استرداد رییس جمهور پیشین هندوراس به امریکا شد


خوان اورلاندو هرناندز، رییس جمهور پیشین آن هندوراس، به درخواست امریکا توسط پولیس ملی کشورش روز سه شنبه دستگیر شد

ایالات متحده روز سه شنبه ۱۵ فبروری (۲۶ دلو) به صورت رسمی از هندوراس خواست تا خوان اورلاندو هرناندز، رییس جمهور پیشین آن کشور، را که از دید واشنگتن مظنون به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر است، به امریکا استرداد کند.

پولیس هندوراس روز سه شنبه آقای هرناندز را به درخواست ایالات متحده دستگیر کرد. رییس جمهور پیشین هندوراس که سه هفته قبل از کرسی ریاست جمهوری کشورش کنار رفت، روز سه شنبه از منزل رهایشی‌اش واقع در تگوسیگالپا، پایتخت هندوراس، در حالی دستگیر شد که دست و پایش زنجیر و زولانه شده بود و جمپر ضد گلوله به تن داشت.

قبل بر این،‌ وزارت خارجه هندوراس روز دوشنبه در یک تویت اعلام کرد که سفارت ایالات متحده در تگوسیگالپا به طور رسمی خواهان بازداشت یک سیاستمدار هندوراسی شده تا به امریکا استرداد شود.

پیش از دستگیری، چندین افسر پولیس نخست منزل رهایشی رییس جمهور پیشین هندوراس واقع در تگوسیگالپا را محاصره کردند. محکمه عالی هندوراس قرار است یک قاضی را برای نظارت از روند تقاضای استرداد آقای هرناندز تعیین کند.

قبل بر این، انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، در اوایل ماه فبروری گفته بود که گزارش‌های معتبری وجود دارد که هرناندز یا در فساد قابل ملاحظهٔ اداری دخیل بوده و یا هم شرایط را برای فساد اداری و ترافیک مواد مخدر فراهم کرده است.

آقای بلینکن گفته است که رییس جمهور پیشین هندوراس از طریق فساد اداری و ترافیک مواد مخدر، فعالیت‌های سیاسی خود را تمویل می کرد.

قبل بر این،‌تونی هرناندز، برادر رییس جمهور پیشین هندوراس و عضو پیشین کانگرس آن کشور، سال گذشته در ایالات متحده به اتهام قاچاق مواد مخدر به حبس ابد محکوم شد.

XS
SM
MD
LG