لینک های دسترسی

Breaking News

ویلسن: عدالت برای زنان فوتبالیست در افغانستان تامین شود


شارژدافیر سفارت ایالات متحده در کابل گفته است که ایالات متحده در خصوص ادعاها بر کرام الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان خواستار تامین عدالت است.

راس ویلسن امروز پنجشنبه ۱۰ سپتمبر (۲۰ سنبله) در تویترش نوشته است که فدراسیون بین‌المللی فوتبال کرام‌الدین کرام را به دلیل سواستفاده جنسی گناهکار شناخته است.

او گفته است که ایالات متحده خواستار عدالت برای "زنان شجاع تیم ملی فوتبال افغانستان است" که جان خود را به خطر انداختند تا جلو بیایند.

آقای ویلسن تاکید کرده است: "سیستم قضایی افغانستان مسیر خود را ادامه دهد. قربانیان حق دارند که از طریق یک مسیر منصفانه (تامین) عدالت را ببینند".

فدراسیون بین المللی فوتبال در ماه جون ۲۰۱۹ آقای کریم را از حضور در فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محروم و یک میلیون دالر جریمه کرد که سخت‌ترین تحریم ممکن بر اساس کود اخلاقی فیفا است.

تحقیقات فیفا نشان داده است که کرام الدین کریم "از موقف خود سو استفاده کرده و با چندین بازیکن زن بدرفتاری جنسی" کرده است.

خالده پوپلزی، کپتان پیشین تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان که از سال ۲۰۱۶ تا اکنون در دنمارک به سر می‌برد، برای بار نخست در نوامبر ۲۰۱۸ در مصاحبه با روزنامۀ گاردین، آقای کریم را به بدرفتاری جنسی با دختران فوتبالر متهم کرد؛ اما آقای کریم این ادعاها را رد کرده است.

به دنبال آن، لوی سارنوالی افغانستان دستور بازداشت او را صادر کرده بود.

اما ۱۸ روز قبل، عملیات شب‌هنگام نیروهای ویژهٔ پولیس که به هدف گرفتاری رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان در پنجشیر راه اندازی شد، بی‌نتیجه پایان یافت.

برخی مقامات محلی گفته اند که مردم به جای همکاری، با پولیس درگیر شدند و هنگام عملیات آقای کریم در خانه‌اش حضور نداشت.

XS
SM
MD
LG