لینک های دسترسی

Breaking News

اجازه نمی‌دهیم بیش از این افغان‌ها از کشور خارج شوند - طالبان


در حالی که برخی از کشور‌ها، به شمول بریتانیا بر ایالات متحده فشار میاورند تا ضرب الاجل خروج‌نیروها را برای تکمیل روند انتقال شهروندان خارجی و همکاران افغان شان تمدید کند، گروه طالبان می‌گویند که تمدید ضرب الاجل اقدام یک جانبه و به معنی ادامهٔ اشغال است.

سخنگوی طالبان گفت که پیام ما به امریکایی ها این است که تمام اتباع خویش را تا همین تاریخ (۳۱ اگست) از افغانستان بیرون کنند زیرا هم امکانات دارند، هم طیاره دارند و میدان هوایی نیز در اختیار شان است.

او افزود که بیش از این به خارج کردن افغان‌ها اجازه نمی‌دهند و نه از بیرون شدن آنان خرسند اند.

ذبیح الله مجاهد همچنان افزود که فراتر از ۳۱ اگست به امریکایی اجازهٔ حضور در افغانستان را نخواهند داد و در مقابل آن موقف خواهند گرفت.

او همچنان گزارش‌های را رد کرد که گویا رییس ادارهٔ استخبارات امریکا با عبدالغنی برادر، یکی از رهبران گروه طالبان به گونهٔ سری ملاقات کرده باشد.

این در حالی است که هنوز هم هزاران نفر در بیرون میدان هوایی کابل تجمع کرده و تلاش بیرون شدن از افغانستان اند.

پی‌گرد افراد

این سخنگوی طالبان گفته است که در هیچ جای از کشور هیچ کسی مورد پی‌گرد یا تحقیق قرار ندارد. او موجودیت فهرستی را که گویا افرادی مشخصی توسط این گروه تعقیب می‌شوند رد کرد.

این سخنگوی طالبان یک بار دیگر تصریح کرد که رهبری این گروه عفو عمومی را اعلام کرده است و آنان گذشته را فراموش کرده اند و بر آینده متمرکز اند.

مجاهد: کارمندان زن فعلاً در خانه‌های شان بمانند

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان امروز ۲۴ اگست (دوم سنبله) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که در مورد برگشت کارمندان زن به وظایف شان درتلاش ایجاد یک طرزالعمل اند.

این سخنگوی گروه طالبان گفت که مسوولین امنیتی وزارت‌خانه ها و ریاست‌ها تبدیل می‌شوند و آنان "بسیار آموزش ندیده اند و ما هراس داریم" که با آنان آنگونه برخوردی صورت نگیرد که سبب آزار و اذیت شان شود.

او افزود که زنان باید تا تامین خوب امنیت و ایجاد طرزالعمل کاری در خانه‌های شان باقی بمانند.

با آنهم او اضافه کرد که همه کارمندان غیرحاضر محسوب نشده، منفک نمی‌شوند و معاشات شان پرداخته خواهد شد.

مشکل پنجشیر

سخنگوی طالبان می‌گوید که مشکل پنجشیر در حال حل شدن است.

او افزود: "به پنجشیر برخی از سامان‌آلات دولتی انتقال داده شده است، به شمول موتر‌ها و تسلیحات. با آنان گفتگو‌ها جریان دارد تا آنان این تجهیزات را تسلیم کنند تا دوباره در دیپوها و ذخایر جابجا شود."

سخنگوی گروه طالبان افزود که تلاش بر آن است تا از این تجهیزات استفاده شخصی صورت نگیرد.

او همچنان اضافه کرد که به افرادی که در پنجشیر استند باید اطمینان داده شود که از رهگذر فزیکی در امان استند، "عزت و سرمایهٔ شان مصوون است" و روی این گونه اعتمازسازی کار جریان دارد.

در این حالی است که دیروز امرالله صالح که خود را سرپرست مشروع ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است، در یک تویت نوشت که طالبان پس از آن جنگجویان شان را در نزدیکی پنجشیر جابجا کرده اند که ده‌ها جنگجوی این گروه در ولایت بغلان در یک کمین نیروهای مقاومت گیر افتادند.

احمد مسعود که رهبری جبههٔ مقاومت در پنجشیر را در دست دارد گفته است که خواهان یک راه حل مسالمت آمیز است، اما هشدار داده است که اگر طالبان بر ولایت پنجشیر حمله کند، در مقابل آنان خواهند ایستاد.

XS
SM
MD
LG