لینک های دسترسی

Breaking News

قصر سفید: تا محکمه حکم نکند هیچ دارایی افغانستان منتقل نمی‌شود


جین ساکی، سخنگوی قصر سفید، گفته است که دارایی های افغانستان تا زمانی حکم محکمه به هیچ کسی انتقال داده نخواهد شد

سخنگوی قصر سفید روز سه شنبه ۱۵ فبروری (۲۶ دلو) گفت تا زمان صدور حکم محکمه امریکا هیچ دارایی بانک مرکزی افغانستان به خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر پرداخت نخواهد شد.

جین ساکی در پاسخ به سوال صدای امریکا گفت آنچه که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، در مورد دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان بیان کرده است "یک گام از یک روند است" و تا زمانیکه حکم محکمه در این مورد صادر نشود، هیچ پولی برای کسی پرداخت نخواهد شد.

این اظهارات خانم ساکی پس از آن بیان شد که رییس جمهور بایدن به تاریخ ۱۱ فبروری (۲۲ دلو) با امضای یک فرمان اجرایی استفاده از بخشی از دارایی‌های منجمد شدهٔ بانک مرکزی افغانستان را برای رسیدگی به بحران بشری و اقتصادی در افغانستان مجوز داد.

براساس این فرمان، امریکا تلاش خواهد کرد تا دسترسی به ۳.۵ میلیارد دالر از این دارایی‌ها را برای رسیدگی به بحران بشری و اقتصادی در افغانستان تسهیل کند.

ایالات متحده پس از مسلط شدن طالبان، بیش از هفت میلیارد دالر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را در امریکا راکد کرد.

بر اساس این فرمان،‌ بیش از ۳.۵ میلیارد دالر دیگر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در ایالت متحده باقی خواهد ماند تا در مورد ادعاهای بستگان قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ میلادی مبنى بر دریافت این پول، محکمه تصمیم بگیرد.

تصمیم رییس جمهور بایدن مبنی بر انتقال بخشی از دارایی‌های افغانستان به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر نه تنها با انتقاد گروه طالبان، شماری از نخبگان سیاسی و مردم افغانستان مواجه شد، بلکه شماری از سازمان‌های بین‌المللی از جمله دیدبان حقوق بشر از چنین تصمیم انتقاد کرد. دیدبان حقوق بشر گفته است که آقای بایدن به دنبال تصرف دارایی‌های این کشور است.

خانم ساکی در پاسخ به این انتقاد‌ها به خبرنگاران گفت که رییس جمهور بایدن تلاش می‌کند تا بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان به نفع مردم آن کشور استفاده شود، در غیر آن، این دارایی‌ها منجمد باقی می‌ماند و نمی‌تواند به افغانستان انتقال یابد.

خانم ساکی گفت که رییس جمهور بایدن با یک اقدام فعال گامی برداشت تا در آینده انتقال ۳.۵ میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان به نفع مردم آن کشور مورد استفاده قرار بگیرد.

سخنگوی قصر سفید همچنین گفت که اعضای خانواده و نزدیکان قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر در محکمهٔ فدرال علیه طالبان اقامهٔ دعوا کرده اند تا از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان برای آنان غرامت پرداخته شود.

خانم ساکی گفت:‌ "بنا بر این، بیش از ۳.۵ ملیارد دالر این دارایی‌ها در ایالات متحده باقی خواهد ماند."

اما او تاکید کرد که رای و حکم محکمه در مورد آن تصمیم خواهد گرفت.

سخنگوی قصر سفید در مورد اینکه محکمه چه زمانی در مورد فرمان اجرایی رییس جمهور بایدن حکم صادر خواهد کرد،‌ جزییات ارایه نکرد، اما تاکید کرد که هدف از فرمان اجرایی رییس جمهور بایدن، فراهم‌آوری بخشی از این دارایی‌ها برای مردم افغانستان است تا از آن برای مقاصد بشردوستانه استفاده شود.

XS
SM
MD
LG