لینک های دسترسی

Breaking News

تدروس: خردۀ توجهی که به اوکراین شده به افغانستان و دیگر جاها نشده است


رییس سازمان جهانی صحت گفته است که بحران‌های جهانی زندگی سیاهپوستان و سفیدپوستان را نابرابر متاثر کرده و به گفتۀ وی تنها "خردۀ" توجهی که به اوکراین شده است، به جاهای دیگر نشده است.

تدروس ادهانوم گیبریسوس روز چهارشنبه ۱۳ اپریل (۲۴ حمل) گفت که حالات اضطراری که در دیگر بخش‌های جهان به وقوع می‌پیوندد به گونۀ آنچنانی جدی گرفته نمی‌شود.

او گفت: "البته که عطف تام توجه به اوکراین بسیار مهم است ، زیرا [این بحران] تمام جهان را متاثر می‌کند. اما خرده‌ای از این توجه به تیگرای [ایتیوپیا]، یمن، افغانستان، سوریه و دیگر جاها عطف نشده است. یک خرده."

رییس سازمان جهانی صحت گفت: "باید صریح و صادقانه بگویم که جهان با نژادهای انسان برخورد همسان ندارد. برخی بیشتر از دیگران است. گفتن این برایم دردناک است. زیرا آن را می‌بینم. پذیرفتن آن دشوار است، اما رخ می‌دهد."

آقای تدروس که خود از ایتیوپیا است با اشاره به جنگ در کشورش و روند کند امدادرسانی بشری گفت: "آروزمندم که جهان دوباره به هوش آمده و با زندگی تمام انسان‌ها یکسان تعامل کند."

افغانستان نیز پس از مسلط شدن طالبان بر این کشور که هشت ماه از آن می‌گذرد، با بحران شدید بشری و اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد ۹۵ درصد جمعیت این کشور روزانه غذای کافی برای خوردن ندارند.

پس از آغاز جنگ اوکراین که امروز ۱۳ اپریل وارد ۵۰مین روز شد، ایالات متحده افزون بر فراهم آوری صدها میلیون دالر کمک بشردوستانه، بیش از ۱.۷ میلیارد دالر کمک نظامی را به حکومت و مردم اوکراین فراهم کرده است.

به همین ترتیب، سایر کشورهای غرب صدها میلیون دالر را به اوکراین کمک کرده و از میلیون‌ها مهاجر آن کشور پذیرایی کرده اند.

با اینحال، ملل متحد وضعیت یمن را بدترین بحران بشری عصر حاضر خوانده و خواستار توجه جهانی برای حل معضل آن کشور شده است.

به همین ترتیب، سوریه نیز از سال ۲۰۱۱ به اینسو درگیر جنگ و خشونت است که نزدیک به نیم میلیون نفر در آن کشته شده و میلیون‌ها نفر دیگر در داخل آن کشور بیجا شده یا به کشورهای خارجی مهاجر شده اند.

در تهیۀ این گزارش از مطالب خبرگزاری‌های فرانس‌پرس و اسوشیتدپرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG