لینک های دسترسی

Breaking News

سازمان جهانی صحت: واکسین در برابر اومیکرون ممکن کمتر موثر باشد


سازمان جهانی صحت گفته است که یافته‌های ابتدایی نشان می‌دهد که واکسین‌های کووید۱۹ ممکن در برابر اومیکرون، شکل تازۀ جهش یافتۀ کروناویروس، موثریت کمتر داشته باشد.

بر اساس یافته‌های سازمان جهانی صحت که روز چهارشنبه ۱۵ دسمبر (۲۴ قوس) نشر شد، مبتلایان اومیکرون با خطر بلند ابتلای دوباره به این ویروس مواجه اند.

با اینحال، به گفتۀ متخصصین سازمان جهانی صحت به اطلاعات بیشتری نیاز است تا به کلی درک شود که آیا اومیکرون قادر به مقاومت در برابر معافیت ایجاد شده توسط واکسین یا ابتلای قبلی به کروناویروس است یا خیر.

با اشاره به این یافته‌ها، مسوولان سازمان جهانی صحت گفته اند که نگرانی در مورد اومیکرون "بسیار بلند" است.

با شیوع اومیکرون در اکثر بخش‌های جهان، برای نخستین بار میزان ابتلا به شکل دلتای کروناویروس، که در چند ماه گذشته عامل بیش از ۹۹ درصد واقعات کووید۱۹ در سرتاسر جهان بود، در هفتۀ روان به میزان بسیار اندک کاهش یافته است.

کروناویروس در دسمبر ۲۰۱۹ ابتدا در شهر ووهان چین شایع شد و به سرعت به ‌همه‌گیری مرگبار مبدل شد. بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده تا روز چهارشنبه ۱۵ دسمبر نزدیک به ۲۷۲ میلیون واقعۀ کووید۱۹ در جهان ثبت شده است که از آن میان بیش از ۵.۳ میلیون نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

ایالات متحده با بیش از ۵۰.۲ میلیون واقعه و افزون بر ۸۰۰ هزار مورد مرگ ناشی از کووید۱۹ بلندترین میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از این همه‌گیری را در جهان دارد.

XS
SM
MD
LG