لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع پیشین امریکا: ترمپ در افغانستان استراتیژی ندارد


آرشیف: نیرو های امنیتی افغان هنگام به جا آوردن مراسم تحلیف

وزیر دفاع پیشین ایالات متحدۀ امریکا گفته است که سری نگهداشتن معلومات جنگ در افغانستان می تواند به معنی "نداشتن استراتیژی" تلقی شود.

لیون پنیتا، وزیر دفاع پیشین امریکا، به روزنامۀ بوستون گلوب گفته است "آنان [ترمپ و نظامیان امریکایی] از طریق سری نگهداشتن معلومات تلاش می کنند تا حقیقتی را پنهان کنند و آن اینکه آنان استراتیژی ندارند."

اما رئیس جمهوری دونالد ترمپ سال گذشته استراتیژی جدید امریکا را برای افغانستان و جنوب آسیا اعلام کرد که به گفتۀ مقام‌های امریکایی و افغان این استراتیژی کارآ و موثر است.

اظهارات آقای پنیتا در پیوند با گزارش اخیر مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار، است که در آن از کاهش بیش از ده درصدی – حدود ۳۶ هزار نظامی - قوای افغان در جریان یک سال خبر داده شده است.

در پی نشر گزارش سیگار شماری از قانونگذاران امریکایی نیز از سری نگهداشتن معلومات مرتبط با جنگ افغانستان انتقاد کرده اند.

استفن لینچ، عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده، ضمن انتقاد از سری نگهداشتن معلومات جنگ در افغانستان، می گوید که نظامیان امریکایی شرایط را برای اعضای کانگرس که می خواهند از نزدیک اوضاع افغانستان را بررسی کنند، دشوار کرده اند.

روزنامۀ باستن گلوب به نقل از جنرال جان نکلسن، قوماندان ماموریت قاطع در افغانستان، نوشته است که معلومات در مورد نظامیان افغان به درخواست محمد اشرف غنی، رئیس جمهور آن کشور، سری نگهداشته شده است.

با وجود گزارش ها در مورد کاهش نیرو های افغان، جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، هفتۀ گذشته خطاب به سناتوران امریکایی ضمن تکذیب کاهش قوای افغان تاکید کرد که ایالات متحده بر "کیفیت" قوای افغان تمرکز دارد، نه "کمیت" آنان.

XS
SM
MD
LG