لینک های دسترسی

Breaking News

شاهدان: به اثر حملهٔ مسلحانه ۳۷ نفر در شمال نایجریا کشته شدند


ایالت کادونا واقع در شمال نایجریا از سال های به این سو شاهد درگیری های مذهبی بوده است

شاهدان روز دوشنبه ۲۷ سپتمبر (پنجم میزان) گفته اند که به اثر حمله‌ٔ افراد مسلح ۳۷ روستا نشین در منطقهٔ دور افتاده واقع در شمال نایجریا کشته شدند.

این حمله در منطقهٔ "شورای کاوورا" واقع در ایالت نا آرام "کادونا" رخ داده است، منطقهٔ که از دیر زمان به این‌سو، شاهد تنش مذهبی بین ساکنان هاوسا‌ - فولانی بوده است. بیشتر ساکنان این ساحه مسیحی اند.

دیرک کریستوفر، یک نرس محلی در شفاخانهٔ "کافانچان" گفته است که "در حملهٔ روز یکشنبه ۳۷ نفر کشته شدند؛‌ اجساد ۳۵ نفر در قریه کشف شد و دو نفر دیگر در شفاخانه جان باختند."

به گفتهٔ مقام‌های این شفاخانه، افرادیکه در این حمله زخمی شدند، پس از اقدامات عاجل صحی، به شفاخانهٔ آموزشی پوهنتون بینگهام در ایالت فلاتو، واقع در ۱۱۵ کیلومتری این منطقه، انتقال داده شدند. اما تا حال مشخص نشده است که به چه تعداد افراد در این حمله زخمی شده اند.

باشندگان منطقه و کارمندان بخش صحی در شفاخانه‌ها به خبرگزاری اسوشتید پرس گفته اند که اجساد قربانیان و زخمیان ناوقت یکشنبه شب به قریه "مادامی" انتقال داده شدند.

اما سخنگوی پولیس در منطقهٔ "کادونا" گفته است که در مورد این رویداد، اطلاعی تا حال گزارش نشده است.

در ماه اگست نیز پنج نفر در منطقه کاوورا به اثر حملات مشابه کشته شدند و چندین خانه نیز در این منطقه به آتش کشیده شد.

شماری از شاهدان گفته اند که مهاجمان مربوط قبیلهٔ فولانی بودند، قبیلهٔ که از سال‌ها به این‌سو با جوامع مسیحیان در جنوب کادونا درگیر جنگ بوده اند. اکثر جمعیت قبیلهٔ فولانی را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

مناطق مرکزی نایجریا همواره شاهد درگیری‌های مرگبار میان مردم محل و دامداران فولانی بوده است. به خاطر مهار کردن این درگیری‌ها و ادعادۀ صلح، حکومت نایجریا هزاران سرباز را در این ساحه مستقر کرده است.

اما قوای خاص نایجریا پس از اینکه عملیات خود را در این منطقه پایان می‌دهد، درگیری‌ها همواره از سر گرفته می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، عاملان خشونت‌ها به ندرت در ایالت کادونا دستگیر می‌شوند و مقام‌های حکومتی متهم اند که به گزارش‌های خشونت رسیدگی نمی‌کنند و تحقیقی را برای بحران موجود در این منطقه انجام نمی‌دهند.

XS
SM
MD
LG