لینک های دسترسی

Breaking News

زن جوان در بامیان برای رهایی از خشونت خانوادگی تیزاب نوشید


یک زن جوان در ولایت بامیان به دلیل خشونت‌های دوامدار خانواد‌گی پس از نوشیدن تیزاب به شفاخانهٔ بامیان منتقل شده است.

راحله (نام مستعار) که اکنون در بستر شفاخانهٔ ولایتی بامیان با مرگ و زندگی دست و پنجه نرم می‌کند، به صدای امریکا گفت که ۱۲ سال سن داشت که پدرش او را به یک مرد حدود ۴۵ ساله نامزد کرد و سپس در ۱۸ سالگی زمانیکه آن مرد بالاتر از ۵۱ سال عمر داشت، عروسی کردند.

راحله می‌گوید که او همواره از سوی شوهر و زن اول این مرد مورد خشونت و لت و کوب قرار می‌گرفت و این خشونت‌ها او را ناچار به نوشیدن تیزاب کرد. او از دولت و نهادهای حامی زنان می‌خواهد که وی را در گرفتن طلاق از همسرش کمک کنند.

راحله که به سختی می‌توانست حرف بزند، به خبرنگار صدای امریکا در بامیان گفت: "همیشه لت و کوب می‌شدم. شوهرم ریشش سفید شده من می‌خواهم که طلاق بگیرم."

پدر راحله نیز بدرفتاری با دخترش را رد خانۀ همسرش تایید می‌کند. این زن قربانی خشونت باشندهٔ فعلی درهٔ غندک و لسوالی شیبر بامیان است.

داکتران شفاخانهٔ ولایتی بامیان می‌گویند که این زن نو جوان روز دوشنبه به دلیل اقدام به خودکشی و خوردن تیزاب دراین شفاخانه منتقل شده است.

عبدالمتین متین، داکتر موظف در شفاخانۀ بامیان به صدای امریکا گفت: "این مریض به دلیل خشونت‌های خانوادهگی یک گیلاس تیزاب بطری را نوشیده بوده و حالا به این شفاخانه بستر است اما وضعیتش فعلأ بهتر است."

ریاست امور زنان بامیان می‌گوید که این دختر درخانهٔ شوهرش در قید به سر می‌برده و پس از اقدام کردن به خودکشی توسط پدرش به شفاخانه منتقل شده است.

ذکیه رضایی، رییس امور زنان بامیان گفت: "امروز این قضیه را بررسی کردیم و دوسیه انداختیم و این موضوع را در نهادهای عدلی و قضایی دنبال می‌کنیم".

براساس آمار ریاست امور زنان بامیان امسال قضایای خشونت علیه زنان دراین ولایت بیش از دو برابر افزایش یافته است و این اداره نزدیک به ۳۰۰ رویداد خشونت‌بار برعلیه زنان را به ثبت رسانده است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG