لینک های دسترسی

Breaking News

مشاور زیلینسکی:‌ توافق با روسیه هیچ ارزشی ندارد


مذاکره کنندگان اوکراینی و روسیه (تصویر از آرشیف صدای امریکا

میخاییلو پودولیاک، مشاور رییس جمهور اوکراین و مذاکره کننده صلح آن کشور روز شنبه ۲۸ می (هفتم جوزا) گفت هر گونه توافق با روسیه قابل اعتماد نیست و تهاجم مسکو فقط از طریق زور می تواند متوقف شود.

پودولیاک در یک پیام انستاگرام همچنین نوشته است که "آیا مذاکراه با کشوری ممکن است که همیشه با بدبینی و تبلیغات دروغ می گوید؟"

پودولیاک همچنین گفته است که "روسیه به اثبات رسانده است که یک کشور وحشی است و وحشیگری فقط با زور می تواند توقف داده شود."

اظهارات این مقام ارشد اوکراین یک روز بعد از آن بیان شد که پس از تشدید حملات نیروهای روسی در شرق اوکراین، مقامات این کشور روز جمعه ۲۷ می (ششم جوزا) اعلام کردند که نیروهای اوکراینی ممکن از منطقهٔ لوهانسک عقب‌نشینی کنند تا از اسیر شدن آنان جلوگیری شود.

سرهی گیدی، والی لوهانسک، در پیامی در تلگرام گفت: "ما قدرت و منابع کافی برای دفاع از خود خواهیم داشت. اما ممکن است برای محاصره نشدن مجبور به عقب نشینی شویم."

روسیه و اوکراین یکدیگر را به توقف مذاکرات صلح متهم می کنند. آخرین مذاکرهٔ رو در رو میان مذاکره کنندگان روسی و اوکراینی به تاریخ ۲۹ ماه مارچ رخ داد. قصر کرملین اوایل ماه می گفت که اوکراین هیچ تمایلی برای ادامهٔ مذاکرات صلح از خود نشان نداده است. اما مقام ها در کیف، پایتخت اوکراین، گفته اند که روسیه مقصر پیشرفت مذاکرات است.

قبل بر این، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، دوشنبهٔ گذشته گفت که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، یگانه مقام روسی است که او مایل است همرایش در مورد پایان جنگ مذاکره کند.

روسیه ادعا می کند که "عملیات خاص'' را در اوکراین راه اندازی کرده است تا اوکراین را غیرنظامی بسازد و از شر "ملی گرایان افراطی ضد روسيه خلاص" شود. اما اوکراین و متحدین آن گفته اند که روسیه در لفافهٔ بهانه دروغین تهاجم نظامی را به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان میلادی بر آن کشور آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG