لینک های دسترسی

Breaking News

زیلینسکی:‌ جنگ علیه روسیه 'دشوار و خونین' است، اما از طریق دپلوماسی حل خواهد شد


ولادمیر زیلینسکی،‌ رییس جمهور اوکراین
ولادمیر زیلینسکی،‌ رییس جمهور اوکراین

ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، روز شنبه ۲۱ می (۳۱ ثور)‌ گفت که پیروزی در جنگ جاری کشورش در نهایت از طریق دپلوماسی به دست خواهد آمد.

رییس جمهور زیلینسکی ناوقت روز جمعه در مصاحبه‌ای با تلویزیون اوکراین گفت:‌ "پیروزی مشکل خواهد بود. در میدان جنگ خونریزی خواهد بود،‌ اما پایان آن [جنگ] دپلوماسی خواهد بود. در این مورد بسیار متقاعد شده ام.بسیاری چیزهایی هستند که بدون نشستن در میز مذاکره نمی تواند حل شود."

رییس جمهور اوکراین همچنین گفته است که حکومت تلاش می کند تا همه قوای اوکراینی را که پس از هفته‌ها جنگ در مقابل نیروهای روسی در فابریکهٔ فولاد ازوفستال واقع در شهر بندری ماریوپول تسلیم شدند،‌ برگردند.

زیلینسکی گفته است که برگشت و مصوونیت قوای تسلیم شدهٔ اوکراینی بستگی به عملکرد ملل متحد،‌صلیب سرخ بین المللی و فدراتیف روسیه دارد.

رییس جمهور اوکراین افزود که استخبارات کشورش برای گفتگو و تبادله اسیران آمادگی می‌گیرد.

روسیه به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان میلادی جنگ تمام عیار را بر ضد اوکراین آغاز کرد، جنگی که مسکو آنرا "عملیات ویژه" نامیده است.

در همین حال،‌ سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز جمعه ۲۰ می (۳۰ ثور) به ولادیمیر پوتین،‌ رییس جمهور آن کشور، گفت که آخرین گروه نیروهای اوکراینی که در فابریکهٔ فولاد ازوفستال در شهر ماریوپول در محاصره بودند، روز جمعه به نیروهای روسی تسلیم شدند؛ محاصره این فابریکه به پایان رسید و شهر بندری ماریوپول "آزاد" شده است.

اما مقام‌های اوکراینی تا اکنون در مورد ادعای مقام‌های نظامی روسیه مبنی بر کنترول همه ساحات ماریوپول تبصره نکرده اند.

شهر بندری ماریوپول در ماه‌های گذشته شاهد مرگبارترین درگیری میان قوای روسیه و اوکراین بود. قوای روسیه تقریباََ در سه ماه گذشته،‌ این شهر را هدف بمباران شدید قرار داد. حملات روسیه در ماریوپول این شهر بندری را تقریباََ به مخروبه تبدیل کرد و احتمالاََ بیش از ۲۰ هزار غیرنظامی در این حملات کشته شده اند.

تهاجم نظامی روسیه در اوکراین موجب شده خسارات هنگفت مالی و جانی در این کشور شده است. این جنگ در پهلوی تخریب زیربناهای اوکراین، موجب شده تا بیش از شش میلیون اوکراینی کشور شان را ترک کنند و بیش از ۷.۷ میلیون جمعیت در داخل قلمرو آن کشور از خانه های شان بی جا شده اند.

در تهیۀ این مطلب از گزارش‌ خبرگزاری رویترز و اسوشیتدپرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG