لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به روسیه نسبت به حضور نظامی در ونزویلا هشدار داد


طیاره‌ای با پرچم روسیه در میدان هوایی کاراکاس
طیاره‌ای با پرچم روسیه در میدان هوایی کاراکاس

مشاور امنیت ملی امریکا نسبت به حضور نظامی روسیه در ونزویلا هشدار داده و گفته است که هر گونه اقدام روسیه برای گسترش فعالیت نظامی در این منطقه، "تهدیدی مستقیم" در برابر صلح بین‌المللی تلقی خواهد شد.

جان بولتن با نشر یک اعلامیه به روز جمعه گفت: "ما به تمام عوامل بیرون از نیم‌کرۀ غربی می‌گویم که نسبت به ارسال تجهیزات نظامی به ونزویلا، و یا به محلات دیگری در این نیم‌کره با هدف ایجاد و یا توسعه حضور نظامی، به شدت مراقب باشند."

آقای بولتن افزوده است: "ما این گونه اقدامات تحریک‌آمیز را تهدیدی مستقیم برای صلح و امنیت بین‌المللی در منطقه می‌دانیم."

روسیه روز گذشته گفت که براساس یک توافق همکاری نظامی، "متخصصان" خود را به ونزویلا اعزام کرده، اما تاکید کرد که این اقدام هیچ تهدیدی در برابر ثبات منطقه نیست.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا نیز اخیرا از روسیه خواسته بود که تمام نظامیان خود را از ونزویلا بیرون کند؛ درخواستی که با بی‌اعتنایی مقامات روسیه روبرو شده است.

آقای ترمپ روز چهارشنبه گفت برای اینکه روسیه به خارج کردن نظامیانش از ونزویلا مجبور شود، "تمام گزینه‌ها" را روی میز دارد.

این اظهارات پس از آن صورت گرفت که براساس گزارش رسانه‌ها، دو طیارۀ روسیه که حامل نزدیک به صد سرباز روسی بودند، به روز شنبه در نزدیکی کاراکاس به زمین نشست.

اوایل امسال و بدنبال انتخابات مورد منازعه در ونزویلا، امریکا رهبر مخالفان این کشور را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخت و دولت نیکولاس مادورو را غیرمشروع دانست.

روسیه اما به عنوان یکی از حامیان اصلی آقای مادورو عرض اندام کرده است.

XS
SM
MD
LG