لینک های دسترسی

Breaking News

ظریف تحریمات امریکا را 'تروریزم اقتصادی' خواند


وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، تحریمات اقتصادی امریکا در برابر این کشور را "تروریزم اقتصادی" توصیف کرده است.

جواد ظریف گفته است که تحریماتی که از سوی ادارۀ دونالد ترمپ وضع شده، روی برنامه‌های ایران برای کمک‌رسانی به قربانیان سیلاب‌های اخیر در این کشور تاثیر گذاشته است.

آقای ظریف در صفحه تویتر خود نوشت: "فشار حداکثری امریکا مانع از تلاش‌های هلال احمر ایران برای رسیدگی به تمامی اجتماعاتی شده است که از سیلاب‌های بی‌سابقه آسیب دیده اند."

مقامات ایرانی گفته اند که تحریمات امریکا باعث شده است تا ایران نتواند به برخی از وسایل و تجهیزات مهم، از جمله هیلیکوپترهای کمک‌رسان دسترسی پیدا کند.

آقای ظریف نوشته است: "این جنگ اقتصادی نیست؛ تروریزم اقتصادی است."

ایران ظرف دو هفته گذشته با سیلاب‌های مرگباری روبرو بوده است. روز دوشنبه، آمار تلفات ناشی از این حوادث طبیعی به ۴۵ نفر افزایش یافت.

این سیلاب‌ها، به صدها شهر و روستا در غرب ایران آسیب زده و در برخی از مناطق، وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است.

مقامات محلی در ایران بارها تقاضا کرده اند که برای رسیدگی به مناطق دورافتاده و دشوارگذر، هیلیکوپترهای امدادرسان به محلات شان فرستاده شود.

براساس گزارش رسانۀ دولتی ایران، ده‌ها هیلیکوپتر نظامی در عملیات کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان شرکت دارند.

مقامات در ایران گفته اند که سیلاب‌ها حدود هشتاد جادۀ میان‌شهری و نیز راه‌های مواصلاتی نزدیک به ۲۲۰۰ روستا را مسدود کرده است. علاوه بر این، برق و ابزارهای ارتباطی با بسیاری از مناطق در غرب ایران نیز قطع شده است.

وزارت راه و شهرسازی ایران گفته است که سیلاب‌های اخیر در آن کشور کم و بیش ۱۱ هزار کیلومتر جاده و ۳۱۴ پل را تخریب کرده است.

XS
SM
MD
LG