لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: تیم مذاکره صلح و شرکت‌کنندگان نشست قطر انتخاب می‌شوند


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در نخستین نشست شورای عالی مصالحه گفت که در این نشست، در مورد اعضای تیم مذاکره کننده صلح با طالبان و هیأت اشتراک کننده در نشست قطر تصمیم خواهند گرفت.

نخستین نشست شورای عالی مصالحه با حضور مقام‌های حکومتی، عالمان دین، نمایندگان زنان، جامعه مدنی و جوانان و شماری از مخالفان سیاسی رئیس جمهور غنی، شامل حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، عبدرب الرسول سیاف، محمد محقق و برخی چهره‌های دیگر روز یکشنبه (۱۸ حمل) در ارگ، برگزار شد.

رئیس جمهور غنی گفت که برگزاری این نشست، نتیجهٔ دوماه تلاش است و اشتراک کنندگان شورای عالی مصالحه با "اتفاق کامل به خاطر آینده بهتر کشور در مورد اهداف پروسه و ترکیب تیم مذاکره کننده فیصله‌های مهم" را خواهند گرفت.

به گفته وی، تمام رهبران در چگونگی انتخاب هیأت مذاکره کننده با طالبان "اختیار دارند"؛ اما تأکید کرد که باید از انتخاب برخی افراد شامل آنانی که "به گونۀ واضح بر ضد نظام و دست‌آوردهای ۱۸ سال گذشته و پروسۀ مردم سالاری حرف می‌زنند، جلوگیری شود."

آقای غنی همچنان گفت که هیأت مذاکراتی با طالبان، باید با توجه به واقعیت‌های افغانستان، از زنان، جوانان، جامعه مدنی و دیگر گروه‌های مطرح، نمایندگی بتواند.

پیش از این، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح با طالبان از حکومت افغانستان خواسته که هیأتی را برای مذاکره با طالبان تعیین کنند؛ اما تا اکنون این هیأت تعیین نشده است.

حکومت افغانستان، یک تیم ۱۲نفری را به رهبری عبدالسلام رحیمی، رئیس دفتر رئیس جمهور غنی، برای مذاکره با طالبان، معرفی کرد؛ اما ترکیب این گروه، با انتقادات زیادی مواجه شد و چندی پیش رئیس جمهور غنی گفت که در ترکیب این هیأت، تغییر ایجاد خواهد شد. هرچند تا اکنون، طالبان حاضر به مذاکره مستقیم با نمایندگان حکومت افغانستان نشده اند.

نشست قطر که قرار است در آن، چهره‌های سیاسی و رهبران جهادی افغانستان اشتراک کنند، به ادامه نشست مسکو خواهد بود.

XS
SM
MD
LG