لینک های دسترسی

Breaking News

مولر: وارد کردن اتهام ارتکاب جرم فدرال به ترمپ هرگز یک گزینه نبود


رابرت مولر

رییس هیات ویژه حقیقت یاب برای تحقیقات در مورد مداخله احتمالی روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ایالات متحده، امروز (۲۹ می) در نخستین سخنرانی عامه گفت که آن‌ها هرگز گزینه وارد کردن اتهام ارتکاب جرم به رییس جمهور ترمپ را نداشته اند.

رابرت مولر در اظهاراتی که در وزارت عدلیه ایراد کرد، گفت: "اگر معتقد میبودیم که رییس جمهور واضحا جرمی را مرتکب نشده، آن را بیان می کردیم."

آقای مولر گفت که تیم تحقیقات او این را مشخص نساخته است که آیا رییس جمهور جرمی را مرتکب شده است یا نه.

تحقیقات آقای مولر که به تاریخ ۲۲ مارچ ۲۰۱۸ تکمیل و به وزارت عدلیۀ امریکا سپرده شد، جنجال‌های زیادی را در مجلس نمایندگان امریکا که دموکرات‌ها در آن اکثریت دارند، برانگیخت.

وزارت عدلیۀ ایالات متحده فشردۀ این گزارش را نشر کرد و اعضای مجلس نمایندگان از اینکه به نسخۀ کامل این تحقیقات دسترسی نیافتند، انتقاد کردند.

جزییات این تحقیقات را ویلیام بار، وزیر عدلیه امریکا در اختیار رسانه‌ها قرار داد و با وجود درخواست‌ مکرر مجلس نمایندگان، آقای مولر از حضور در این مجلس و پاسخدهی به سوال‌های اعضای دموکرات مجلس خودداری کرد.

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان ادعا می‌کردند که براساس نسخه کامل تحقیقات، آقای ترمپ می‌تواند به تبانی با روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ متهم شود؛ ادعایی که آقای ترمپ همواره رد کرده است.

با این حال، آقای مولر در تازه ترین اظهارات خود گفت که هیات حقیقت یاب، پابند پالیسی های وزارت عدلیه بود و براساس رهنمودهای این وزارت، متهم ساختن یک رییس جمهور برحال به ارتکاب جرم فدرال، گزینه ای نبود که در نظر گرفته میشد.

او افزود که متهم ساختن یک رییس جمهور برحال، بر اساس قانون اساسی امریکا، مستلزم پیمودن مراحلی فراتر از سیستم عدالت کیفری این کشور است.

او همچنان گفت که در رابطه به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده، مدارک کافی وجود ندارد که براساس آن در این قضیه اتهام دسیسه گسترده‌ای وارد میشد.

آقای مولر تنها با این بیانات بسنده کرد و گفت که دیگر در مورد این تحقیقات تبصره نخواهد کرد. او همچنان گفت به پرسش خبرنگاران در این مورد پاسخ نمی‌دهد.

رییس هیات ویژه حقیقت یاب برای تحقیقات در مورد مداخله احتمالی روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ایالات متحده، همچنین پایان کار این هیات و استعفایش را اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG