لینک های دسترسی

Breaking News

جدال تازۀ ترمپ با کانگرس امریکا


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، به دان مکگین، مشاور سابق قصرسفید، گفته است که احضاریۀ کانگرس را رد و برای گواهی دادن در مورد تحقیقات روسیه، به کمیتۀ امور قضایی مجلس نمایندگان کانگرس حاضر نشود.

قصرسفید گفته است که بدلیل "داشتن مصؤنیت قانونی" و "حفظ محرمیت دفتر رئیس جمهور" دان مکگین نباید به کانگرس حاضر شود.

وزارت عدلیۀ ایالات متحده نیز گفته است که بر اساس قانون، کانگرس ممکن نتواند که مشاورین ارشد رئیس جمهور را بخاطر گواهی دادن در مورد امورات وظیفویشان، جبراً احضار کند.

جلسۀ که در آن باید دان مکگین حاضر شود، قرار است امروز (٢١می) از سوی کمیتۀ امور قضایی مجلس نمایندگان کانگرس تدویر یابد.

وکیل مدافع آقای مکگین طی یک نامه به کانگرس، گفته است که مؤکلش در این جلسه حاضر نخواهد شد.

دان مکگین، مشاور سابق رئیس جمهور دونالد ترمپ
دان مکگین، مشاور سابق رئیس جمهور دونالد ترمپ

کمیتۀ امور قضایی مجلس نمایندگان کانگرس، هشدار داده است مشاور سابق قصرسفید به جلسه حاضر نشود، این کمیته "آماده است که از همه روش های قهریۀ که در اختیار دارد، کار خواهد گرفت".

جیری ندلر، رئیس کمیتۀ امور قضایی مجلس نمایندگان، ناوقت روز دوشنبه با فرستادن یک نامه به دان مکگین، نوشته است "این کمیته واضح ساخته که اگر شما فردا (٢١ می) حاضر نشوید، با عواقب جدی روبرو خواهید شد".

کمیتۀ امور قضایی مجلس نمایندگان کانگرس میخواهد این را معلوم کند که آیا رئیس جمهور ترمپ در جریان تحقیقات در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٦ ایالات متحده، برای ایجاد خلل در برابر تطبیق قانون تلاش کرده است یا خیر؟

در یافته های تحقیقات روسیه از مکگین ١٥٠ بار نام گرفته شده است. یکی از موارد آن در ارتباط به رابرت مولر یا شخص است که روند تحقیقات روسیه را بر عهده داشت.

براساس یافته های تحقیقات روسیه، در سال ٢٠١٧، رئیس جمهور ترمپ بارها از مکگین خواسته بود که با وزارت عدلیه تماس بگیرد تا رابرت مولر را برکنار کند، اما مکگین رد میکرد.

دونالد ترمپ میگوید که هیچگاه چنین هدایت را نداده است.

جدال تازۀ ترمپ با کانگرس امریکا
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

XS
SM
MD
LG