لینک های دسترسی

Breaking News

نورستانی به مسلم‌یار: آرای بدون بایومتریک شمرده نمی‌شود


رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان یک بار دیگر تاکید کرده است که آرای بدون بایومتریک اعتبار ندارد و در تعیین سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری نقشی نخواهد داشت.

حوا علم نورستانی، رییس این کمیسیون این اظهارات را در واکنش به سخنان اخیر فضل هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنای افغانستان مطرح کرد که گفته بود با زور کمیسیون مستقل انتخابات را وادار به شمارش آرای بدون بایومتریک خواهد کرد.

آقای مسلم‌یار در نشست عمومی مجلس سنا گفته بود: "از دوستان شنیده ام که رییس کمیسیون انتخابات گفته است آرای بدون بایومتریک حساب نمی‌شود. ما سر پدرت هم حساب می‌کنیم. بروید از مردم بپرسید که قضیه چیست. چگونه حق مردم را می‌خورید؟"

اما خانم نورستانی در گفتگو با صدای امریکا گفت: "قانون من را به تطبیق و حمایت از قانون مکلف کرده است. طرزالعمل های ما همین است که روند براساس آرای بایومتریک پیش می‌رود. من نمی‌توانم آرای بدون بایومتریک را معتبر حساب کنم. تنها آرای معتبر آرای بایومتریک است."

ساعاتی پس از این، آقای مسلم‌یار در صفحه فیس‌بوک خود پیامی منتشر کرد و از خانم نورستانی پوزش خواست.

آقای مسلم‌یار با آنکه روی موقف خود به شمارش آرای بدون بایومتریک پافشاری کرده، اما گفته که به دلیل کاربرد "الفاظ نامناسب" در مورد خانم نورستانی از او پوزش می‌خواهد.

اظهارات رییس مجلس سنای افغانستان در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان دست به دست شده و نیز واکنش‌های گسترده‌ای را در میان شماری از سیاستمداران برانگیخته است.

عبدالله عبدالله، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با انتشار اعلامیه‌ای این اظهارات را محکوم کرده و گفته که آقای مسلم‌یار از کمیسیون‌های انتخاباتی پوزش بخواهد.

در این اعلامیه آمده است: "به مقامات عدلی و قضایی کشور هدایت داده می‌شود تا چنین تهدیدها علیه مسوولان کمیسیون‌ها را مورد بررسی و پیگیری قرار دهند و با عاملان تهدیدها برخورد قانونی نمایند."

رحمت‌الله نبیل، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز پیشتر اظهارات آقای مسلم‌یار را "شرم‌آور" خوانده بود.

برنده در دور نخست انتخابات

رییس کمیسیون مستقل انتخابات همچنین ابراز امیدواری کرد که انتخابات به دور دوم کشانده نشده و در دور نخست برنده داشته باشد.

با اینحال، به گفتۀ خانم نورستانی اگر "خدا نخواسته" انتخابات به دور دوم کشیده شود، کمیسیون آمادگی کامل دارد.

این در حالی است که رحمت الله نبیل، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز ادعا کرده که دور نخست انتخابات برنده ندارد و کمیسیون باید برای دور دوم آمادگی بگیرد.

خانم نورستانی گفت که کمیسیون مطابق به قانون عمل می‌کند: "ما تاریخ ۲۷ میزان را برای اعلام نتایج ابتدایی انتخابات برگزیده ایم."

اما او گفت که آرای قسمی هر روز پس از دریافت آن، اعلام می‌شود.

کمیسیون انتخابات افغانستان همچنان گفته است که تا اکنون دو میلیون و ۵۹۸ هزار و ۴۴۵ رای شمرده شده است.

اما تا حال شماری از تیم های انتخاباتی به شمول تیم دولت سازی محمد اشرف غنی و تیم ثبات و همگرایی عبدالله عبدالله اعلام پیروزی کرده اند.

کمیسیون انتخابات از نامزدان و تیم های شان خواسته است تا از اظهارات "غیرمسوولانه" و "پیشداوری" دوری جویند و بگذارند تا بررسی کمیسیون تمام شود و نتایج رسمی اعلام گردد.

XS
SM
MD
LG