لینک های دسترسی

Breaking News

توافقنامه صلح امریکا و طالبان هفته آینده امضا می‌شود


وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته است که قرار است توافقنامۀ صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ ۲۹ فبروری (۱۰ حوت) امضا شود.

مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده گفته است که آنان به یک مرحله جدیدی در راستای تامین صلح در افغانستان وارد شده اند.

آقای پمپیو طی یک اعلامیه اظهار داشت: "ایالات متحده مصروف گفتگوهای گسترده با طالبان بوده تا زمینۀ یک توافق سیاسی، ختم جنگ در افغانستان و کاهش حضور قوای امریکایی و متحدین آن را فراهم سازد. همچنان ایالات متحده میخواهد اطمینان حاصل نماید که هیچ گاهی گروه های تروریستی از خاک افغانستان برای تهدید ایالات متحده و یا متحدین آن استفاده نکنند".

آقای پمپیو در یک پیام تویتر نیز کاهش خشونت را گام مهم در راستای تامین صلح در افغانستان خوانده و از تمام افغان‌ها خواسته است تا از این فرصت استفاده کنند.

در یک هفتۀ پیشرو، مقامات امریکایی بر اساس یک میکانیزم با طالبان در تماس بوده تا روند کاهش خشونت را نظارت کرده و از تطبیق آن اطمینان حاصل نمایند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان بعد از چند ماه مذاکره با رهبران طالبان در قطر روی کاهش خشونت در سراسر افغانستان به تفاهم رسیدند.

قرار است با تطبیق موفقانۀ دورۀ کاهش خشونت و امضای توافقنامه بین امریکا و طالبان، مذاکرات بین الافغانی آغاز خواهد شود.

در همین حال مقام های افغان گفته اند که کاهش خشونت‌ ساعت ۱۲ جمعه شب به وقت افغانستان آغاز می‌شود و به مدت یک هفته ادامه خواهد یافت. حکومت افغانستان می گوید که نیروهای امنیتی افغان نیز کاهش خشونت را مراعات خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG