لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ در هلمند و قندهار؛ بیش از ۱۱۰۰۰ خانواده آواره شده اند


وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان می‌گوید که ۱۱ هزار و ۲۵۰ خانواده در هلمند و قندهار به دلیل نبردهای اخیر در این دو ولایت آواره شده اند.

رضا باهر، معاون سخنگوی این وزارت روز دوشنبه دوم نومبر (۱۲ عقرب) به صدای امریکا گفت که در نتیجۀ موج تازۀ ناامنی‌ها ۷۲۵۰ خانواده از مناطق مسکونی شان در ولایت هلمند بیجاشده و در لشکرگاه مرکز این ولایت مسکن گزیده اند.

او افزود که این وزارت با همکاری موسسات امدادرسان برای بیجاشدگان یک کمپ را ساخته اند و سروی آواره‌گان نیز آغاز شده است تا به بیجاشدگان کمک توزیع شود.

آقای باهر همچنان گفت که در همسایگی هلمند، جنگ هزاران خانواده را در قندهار مجبور به ترک محلات مسکونی شان کرده است. او افزود که ۲۰۰۰ خانواده از ولسوالی میوند و ۲۰۰۰خانوادۀ دیگر از ولسوالی ارغنداب آواره شده و به مرکز ولایت پناه برده‌اند.

به گفتۀ آقای باهر، روند توزیع کمک‌ها در قندهار آغاز شده؛ اما تداوم بیجاشدن خانواده‌ها به دلیل جنگ از ولسوالی ارغنداب، این روند را با مشکل مواجه کرده است.

جنگ در ولایت‌های قندهار و هلمند از حدود یک ماه به این طرف شدت یافته است. وزارت دفاع افغانستان گفته است که عملیات برضد طالبان در این دو ولایت آغاز شده و اکثر مناطق از وجود جنگجویان آن گروه پاکسازی شده است.

اما باشندگان محل گفته اند که جنگ از یک طرف و سردی هوا از سوی دیگر وضعیت را برای آواره‌گان سخت‌تر کرده است.

XS
SM
MD
LG