لینک های دسترسی

Breaking News

برفباری سنگین در افغانستان؛ شاهراه سالنگ به روی ترافیک مسدود شد


ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها می‌گوید که در نتیجۀ برفباری‌های سنگین و طوفان شدید در دو طرف سالنگ، این شاهراه به روی ترافیک مسدود شده است.

عبیدالله عبید، رییس این ریاست روز شنبه ۲۲ جنوری (دوم دلو) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که از شب گذشته به اینسو، در سالنگ شمالی برفباری سنگین و در سالنگ جنوبی طوفان شدید ادامه دارد.

آقای عبید افزود که برای جلوگیری از تلفات انسانی آنان شب گذشته این شاهراه را به روی تمامی موترها بسته کرده اند.

گفته می‌شود ده‌ها مسافر که در مسیر این شاهراه گیرمانده بودند، توسط قوای کار ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها به مکان‌های مصوون انتقال شده اند.

رییس حفظ و مراقبت سالنگ‌ها از مسافرین خواسته است که تا اطلاع بعدی، از رفت و آمد در این مسیر خودداری کنند. او تاکید کرده که با کاهش تندبادهای شدید در سالنگ جنوبی، قوای کار این ریاست کار شان را برای پاکسازی این شاهراه از وجود برف آغاز خواهند کرد.

شاهراه سالنگ دست‌کم ۱۰ ولایت شمال و شمال شرق افغانستان را به مرکز و ولایات دیگر وصل می‌کند که از آغاز برفباری‌های امسال، چندین بار است که به گونۀ موقت به روی موترهای باربری بسته می‌شود.

بسته‌شدن شاهراه کابل-بامیان و کابل غور

وزارت فواید عامۀ حکومت طالبان می‌گوید که به دلیل برفباری‌های سنگین، شاهراه بامیان - کابل و کابل - غور به روی رفت و آمد مردم مسدود شده اند.

محمد اشرف حق‌شناس، معاون سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که همچنین مسیر عمومی بامیان – دایکندی و تمام راه‌های ولسوالی‌های این دو ولایت به مرکز آن بسته شده اند.

آقای حق‌شناس افزود که ضخامت برف در بخش‌های بامیان و دایکندی به ۲۰ الی ۱۰۰ سانتی‌متر می‌رسد. او همچنین گفت: "در غور هوا ابری است و به نسبت برف باری سنگین تمام راه‌های مواصلاتی بروی ترافیک مسدود می‌باشند."

او همچنین از مسدود شدن شاهراه ولایت بادغیس و مسیر هرات – تورغندی به دلیل برفباری سنگین در این ولایت‌ها نیز خبر داد.

معاون سخنگوی وزارت فواید عامه تاکید کرده تلاش‌ها برای بازگشایی این شاهراه‌ها به روی ترافیک جریان دارد.

وزارت فواید عامۀ حکومت طالبان می‌گوید که شب گذشته ولایات کابل، میدان وردک،‌ پروان، پنجشیر، سرپل، بدخشان، نورستان، کندز، بغلان و پکتیا نیز شاهد برفباری سنگین بوده اند، اما در این ولایات تمام مسیرها به روی ترافیک باز است.

باز شدن شاهراه کابل- جلال‌آباد

مقام‌های محلی ولایت لغمان می‌گویند که شاهراه کابل - جلال‌آباد که به دلیل لغزش کوه مسدود شده بود، دوباره به روی ترافیک باز شده است.

حبیب‌الله مبارز، مدیر ترافیک لغمان به خبرگزاری دولتی باختر گفته است که این مسیر شب گذشته به دلیل لغزش کوه در مربوطات ولسوالی سروبی مسدود شده بود.

آقای مبارز افزوده است که در حال حاضر این شاهراه به روی ترافیک باز است و از مسافرین خواسته است که باید با احتیاط در این مسیر سفر کنند.

این در حالی است که دو هفته پیش، این مسیر به دلیل لغزش کوه به مدت ۱۲ ساعت به روی ترافیک مسدود شد. در آن حادثه طبیعی چهار نفر جان باخته و شمار دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG