لینک های دسترسی

Breaking News

مهاجمان مسلح یک واکسیناتور پولیو و دو پولیس محافظ آنان را در پاکستان کشتند


عکس آرشیف
عکس آرشیف

مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که مردان مسلح در وزیرستان شمالی یک کارمند کمپاین واکسین پولیو و دو پولیس محافظ آنان را کشتند.

این حمله روز سه شنبه ۲۸ جون (هفتم سرطان) در ساحۀ "دته خیل تانه" به وقوع پیوسته است.

بخش دیوۀ صدای امریکا از قول یک مقام پولیس پاکستان گزارش داده است که واکسیناتوران سرگرم تطبیق خانه به خانۀ واکسین به کودکان بودند که مهاجمان مسلح بر آنان حمله کرده و سپس فرار کردند.

این مقام پولیس پاکستان همچنین گفته است که در این حمله یک کودک نیز زخمی شده است.

داکتر یاسر، مسوول ادارۀ محو پولیو در وزیرستان شمالی گفته است که پس از این حمله کمپاین تطبیق واکسین پولیو در این ساحه متوقف شده و ۲۱ تیم تطبیق واکسین از آنجا فراخوانده شده اند.

حملۀ روز سه شنبه درست یک روز پس از آن به وقوع می‌پیوندد که اردوی پاکستان از کشته شدن هفت تندرو دهشت افگن و دو سرباز پاکستانی در درگیری تازه در آن کشور خبر داد.

تا کنون هیچ گروهی مسوولیت حمله بر واکسیناتوران را در وزیرستان شمالی به دوش نگرفته است.

پیش از این نیز حملات مرگباری بر کارمندان تطبیق واکسین پولیس در پاکستان صورت گرفته است که در اثر آن چندین واکسیناتور و پولیس محافظ آنان کشته و زخمی شده اند.

پاکستان و افغانستان در حال حاضر، تنها دو کشور جهان اند که ویروس وحشی پولیو در آن گردش داشته و از کودکان قربانی می‌گیرد.

به گفتۀ مقام‌های پاکستانی در سال ۲۰۲۲ میلادی ۱۱ واقعۀ مثبت پولیو در پاکستان، عمدتاً در ساحات قبایلی این کشور، ثبت شده است.

کمپاین تطبیق واکسین پولیو در ۲۵ ساحۀ شدیداً معروض به خطر پولیو در پاکستان روز دوشنبه آغاز شد که به گفتۀ مقام‌های آن کشور در این کمپاین به حدود ۱۲.۶ میلیون کودک زیر سن پنج سال واکسین پولیو تطبیق می‌شود.

XS
SM
MD
LG