لینک های دسترسی

Breaking News

برگزاری کنفرانس بین‌المللی تاشکند دربارۀ افغانستان؛ هیات طالبان به اوزبیکستان رفت


مقامات طالبان می‌گویند که یک هیات بلندپایۀ طالبان به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت این گروه، برای اشتراک در کنفراس بین‌المللی دربارۀ افغانستان در تاشکند، راهی اوزبیکستان شد.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی این وزارت روز یکشنبه ۲۴ جولای (۲ اسد) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که این کنفرانس بین‌المللی فردا به میزبابی اوزبیکستان آغاز خواهد شد و در آن، "نمایندگان برخی از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی" وضعیت کنونی افغانستان را برای دو روز به بحث خواهند گرفت.

بر اساس معلومات این وزارت قرار است در این کنفرانس نمایندگان بیش از ۲۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی اشتراک کنند.

پیش از این، ولادیمیر نوروف، سرپرست این وزارت گفته بود که در این نشست در مورد ثبات سیاسی، امنیت و مسایل اقتصادی افغانستان بحث و گفتگو خواهد شد.

اوزبیکستان کشوری است که در طیف وسیعی از مسایل با طالبان تعامل دارد و آنان را "واقعیتی می‌داند که باید پذیرفته شوند"، اما مقام‌های این کشور همواره تاکید کرده اند که حکومت موقت طالبان را پیش از جامعه بین‌المللی به رسمیت نخواهد شناخت.

این در حالی است که پس از تسلط طالبان در مدت بیش از ۱۱ ماه، تا اکنون چند بار از حملات بر خاک اوزبیکستان از افغانستان گزارش شده است.

این نشست سه هفته پیش از یک سالگی تسلط طالبان بر افغانستان برگزار می‌شود. طالبان که پس از ۱۵ اگست ۲۰۲۱ به قدرت رسیده اند، هنوز توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده اند.

جامعهٔ جهانی به کرات از طالبان خواسته اند که اگر در پی مشروعیت اند باید حکومت همه‌شمول ایجاد کنند به حقوق بشر تمامی افغان‌ها احترام بگذارند، به زنان و دختران زمینهٔ کار و آموزش را فراهم کرده و با گروه‌های تروریستی قطع رابطه کنند.

XS
SM
MD
LG