لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: برخی عاملان حملات راکتی بر تاجیکستان و اوزبیکستان کشته شدند


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

مقام‌های طالبان ادعا کرده اند که در جریان عملیات بر یک مرکز شاخۀ خراسان - داعش در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز، سه تن از عاملان حملات راکتی بر خاک تاجیکستان و اوزبیکستان کشته و پنج تن دیگر آنان بازداشت شده اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان روز یکشنبه ۱۷ جولای (۲۶ سرطان) گفت که از این مرکز حملات راکتی اخیر بر خاک تاجیکستان و اوزبیکستان طرح‌ریزی شده بود.

اخیراً چندین بار بخش‌های مرزی تاجیکستان از قسمت‌های ولسوالی خواجۀ غار ولایت تخار مورد حملات راکتی قرار گرفت که بر اساس گزارش‌ها مسوولیت این حملات را شاخۀ خراسان - داعش بر عهده گرفته بود.

در تازه‌ترین مورد به تاریخ پنجم جولای (۱۴ سرطان) پنج راکت از قلمرو افغانستان بر خاک اوزبیکستان پرتاب شد.

وزارت خارجهٔ اوزبیکستان گفته بود که هیچ کسی در اثر اصابت آن آسیب ندیده است و تنها خسارات اندکی به چهار خانۀ رهایشی در شهر مرزی ترمذ وارد شده است.

مسوولیت این حمله را نیز شاخۀ خراسان - داعش بر عهده گرفت و پیش از این نیز این گروه ادعا کرده بود که حملات مشابۀ راکتی را بر خاک اوزبیکستان انجام داده است.

طالبان به گونۀ مستقیم از داعش نام نبرده اند، اما همواره این گروه را "خوارج" می‌خوانند. آقای مجاهد همچنان ویدیویی از اعتراف یکی از بازداشت‌شدگان را نشر کرده که می‌گوید "جبهه مقاومت" این مهمات را در هماهنگی با گروه داعش برای آنان فراهم کرده است.

هنوز روشن نیست که از این فرد تحت چه شرایطی اعتراف گرفته شده است. این مرد که خود را حسیب‌الله معرفی می‌کند، در ویدیو دیده می‌شود که از وی در دو قسمت جداگانه اعتراف گرفته شده است.

ریاست استخبارات طالبان گفته است که این افراد تصمیم داشتند تا در روزهای آیندۀ حملات راکتی بیشتر را بر خاک تاجیکستان و اوزبیکستان راه‌اندازی کنند.

جبهۀ مقاومت ملی افغانستان تاکنون در مورد ادعای فرد بازداشت شده واکنش نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG