لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله پس از حدود یک‌ونیم ماه دوباره به افغانستان برگشت


عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان پس از یک سفر ۴۳ روزه دوباره به افغانستان برگشت.

آقای عبدالله صبح روز شنبه ۱۱ جون (۲۱ جوزا) در میدان هوایی کابل توسط فضل‌الهادی مسلمیار، رییس پیشین مشرانو جرگۀ افغانستان و برخی از مقام‌های حکومت پیشین استقبال شد.

برخی از مقام‌های طالبان نیز برای استقبال از آقای عبدالله عبدالله به میدان هوایی کابل رفته و از وی پذیرایی کردند.

آقای عبدالله در میدان هوایی کابل به خبرنگاران گفت که آروز دارد همۀ مردم افغانستان در سایۀ عدالت و در یک فضای بهتر در این کشور زندگی کنند.

او افزود: "به دیدن خانوداده‌ رفته بودم و دوباره برگشتم به افغانستان و وطن خود، آرزوی من همین است که انشاًالله همۀ مردم افغانستان در آرامی، در سایه عدالت و در فضای خوب در کشور خود بتوانند زندگی کنند."

رییس پیشین شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان همچنین از مقام‌های طالبان خواست که برای زندگی بهتر مردم در این کشور به تلاش‌های شان ادامه دهند.

آقای عبدالله نخستین مقام حکومت پیشین افغانستان بود که از فرار محمد اشرف غنی،‌ رییس جمهور پیشین افغانستان خبر داد.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان حدس و گمان‌ها و گزارش‌هایی نشر شد که گروه طالبان به آقای عبدالله اجازهٔ سفر به خارج از افغانستان و حتا سفر به سایر ولایات کشورش را نمی‌دهند و به گونه‌ای در حصر خانگی قرار دارد.

پیش از این، تامس وست، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان با عبدالله عبدالله در دهلی جدید دیدار کرد و در صفحۀ تویتر از تصمیم طالبان مبنی بر این که به آقای عبدالله اجازه دادند "با خانواده‌اش ملاقات کند و دوباره برگردد" تمجید کرد.


عبدالله عبدالله، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین و فضل هادی مسلمیار از برجسته‌ترین چهره‌های حکومت‌های پیشین افغانستان اند که پس از مسلط شدن طالبان بر آن کشور، وطن خود را ترک نکرده و تا هنوز در افغانستان به سر می‌برند.

پیش از سفر آقای عبدالله، رییس پیشین مشرانو جرگۀ افغانستان نیز به امارات متحدۀ عرب سفر کرده بود که پس از مدتی دوباره به افغانستان برگشت.

بر اساس برخی گزارش‌ها، طالبان از این سیاستمداران پیشین افغان ضمانت گرفته اند که دوباره به افغانستان برگردند.

XS
SM
MD
LG