لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: انتخاب دوستی و دشمنی به دست پاکستان است


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید در صورتیکه افغانستان ناامن باشد، پاکستان نیز امن نخواهد بود.

آقای غنی روز یکشنبه ۱۸ اپریل (۲۹ حمل) در یک نشست امنیتی در ارگ گفت: "امروز، روز تصمیم برای پاکستان است، اگر کشور ما ناامن باشد، آن کشور نیز نا آرام می‌باشد. اگر شما آسایش ما را می‌خواهید، آنان نیز آسایش خواهند داشت. انتخاب دوستی و دشمنی در دست شما است."

آقای غنی تاکید کرد در صورتیکه پاکستان دوستی را انتخاب کند، افغانستان آماده همکاری بیشتر با این کشور است.

حکومت افغانستان همواره پاکستان را به پناه دادن و تجهیز گروه‌های تروریستی متهم می‌کند که افغانستان را ناامن ساخته اند؛ اتهامی که پاکستان آنرا در می‌کند.

رییس جمهور افغانستان در حالی به پاکستان دست دوستی دراز کرد که دو روز پیش، عمران خان، صدر اعظم پاکستان در یک مکالمۀ تلیفونی با رییس جمهور ترکیه گفت که کشورش خواهان تامین صلح در افغانستان بوده و به پشتیبانی‌اش برای دستیابی به یک راه حل سیاسی و برقراری صلح و ثبات در افغانستان ادامه خواهد داد.

رییس جمهور غنی همچنان با اشاره به اعلام جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان گفت که برای خروج آنان "برنامه همه‌جانبه" را ترتیب کرده اند و در این مورد "آمادگی کامل" گرفته شده است.

او افزود: "ما به خاطر حفاظت از خاک خویش، آمادگی کامل داریم، وقت آن رسیده است که حاکمیت ملی افغانستان به گونه کامل تطبیق گردد و افغانستان بی‌طرفی خود را ثابت سازد."

هم اکنون بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و بر اساس برنامه‌ای که جو بایدن، رییس جمهور امریکا اعلام کرد، تا ۱۱سپتمبر امسال تمام این سربازان به امریکا برخواهند گشت.

آقای غنی همچنان گفت که دیدگاه آنان "حاکمیت، جمهوریت، مردم سالاری، افغانستان آباد و مستقل است و اگر طالبان در این چارچوب حاضر به صلح آند، آغوش جمهوریت به روی آنان باز است".

قرار است نشست صلح افغانستان به تاریخ ۲۴ اپریل در استانبول برگزار شود. با وجود آنکه حکومت افغانستان برای اشتراک در آن اظهار آمادگی کرده است، اما گروه طالبان گفته اند که پیش از خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان در هیچ گونه کنفرانسی اشتراک نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG