لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان عضو 'ایتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها' می‌شود


حکومت افغانستان از درخواست بریتانیا مبنی بر شامل‌شدن به "ایتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها" استقبال کرد.

الیسون بلیک، سفیر بریتانیا در دیدار با سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، از این کشور برای عضویت در این ایتلاف جهانی دعوت کرده است.

دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری افغانستان روز یک شنبه ۱۲جنوری (۲۲ جدی) در اعلامیه‌ای به نقل از سفیر بریتانیا گفته است: "قرار است به زودی و به صورت رسمی نامه‌ای از طرف وزیر خارجه بریتانیا عنوانی معاون رییس جمهور برای عضویت افغانستان در ایتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها، به معاون رییس جمهور مواصلت ورزد".

خانم بلیک در این دیدار، حکومت افغانستان را حامی آزادی رسانه‌ها در منطقه خوانده و تاکید کرده است که عضویت افغانستان به "ایتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها" فرصتی خوب برای این کشور است.

سرور دانش، با استقبال از این دعوت بریتانیا گفته است که افغانستان آماده است تا عضویت این ایتلاف بین‌المللی را بگیرد.

به گفتۀ سرور دانش، آزادی بیان و رسانه‌ها از اصول دموکراسی است و تاکید کرده است: "در پروسه صلح نیز یکی از مواردی که دولت و مردم افغانستان با اتفاق به آن تاکید دارند، آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها است و به تجربه ثابت شده است که گروه‌های افراطی چون طالبان از این دو ارزش هراس دارند".

معاون رییس جمهور افغانستان خواستار حمایت جامعۀ جهانی در خصوص حفاظت و پاسداری از آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها در هرگونه توافق صلح شده است.

ایتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها به ابتکار دولت‌های بریتانیا و کانادا روی دست گرفته شده و شماری از کشورهای جهان به آن پیوسته اند.

افغانستان در حالی عضویت ایتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها را قرار است بگیرد که بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی گزارشگران بدون مرز، این کشور در سال ۲۰۱۹ پس از مکسیکو و سوریه، مرگبارترین کشور برای خبرنگاران بوده است.

بر اساس گزارش این سازمان در سال ۲۰۱۹ میلادی پنج خبرنگار در افغانستان کشته شدند؛ هرچند آمار تلفات خبرنگاران در این کشور کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG