لینک های دسترسی

Breaking News

کنفرانس جهان اسلام برای صلح افغانستان برگزار می‌شود


وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که به زودی کنفرانس مفکران، عالمان و مفتیان بانفوذ جهان اسلام برای جستجوی راه حل منازعۀ افغانستان برگزار خواهد شد.

این وزارت روز پنجشنبه ۲۱ جنوری (دوم دلو) در خبرنامه‌ای گفت که شیخ دکتور محمد بن عبدالکریم العیسی، رییس رابطهٔ عالم اسلامی این مطلب را در دیدار با محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ افغانستان در شهر ریاض پایتخت عربستان سعودی بیان کرده است.

در این دیدار، شیخ العیسی گفته است که کمک به ختم جنگ و تامین صلح را در افغانستان، مسوولیت خود می‌دانند.

وزارت خارجۀ افغانستان به نقل از آقای العیسی نوشته است"در آیندهٔ نزدیک، مطابق به تعهد قبلی، سازمان جهانی رابطهٔ عالم اسلامی، مفکران، عالمان و مفتیان بانفوذ جهان اسلام را در یک همایش بزرگ و تاریخی گردهم‌ آورده و از منظر دینی برای حل بحران افغانستان چاره‌ای اساسی را جستجو خواهد کرد".

هنوز مشخص نیست که این نشست چه زمانی و در کجا برگزار خواهد شد، اما شیخ العیسی تاکید کرده است که نتیجۀ این کنفرانس باید "تاریخی و سرنوشت‌ساز" باشد.

همچنان او گفته است: "راهکاری برای پیگیری نتایج و تطبیق تصامیم این کنفرانس نیز در نظر گرفته خواهد شد و به همین منظور، برای تامین مشارکت همگانی، از طالبان نیز دعوت خواهیم کرد تا در این همایش بزرگ شرکت کنند".

در این دیدار وزیر خارجۀ افغانستان گفته است که خشونت‌ها در کشورش خلاف اصول اسلامی است و تندروان کشورها و سازمان‌های مختلف اهداف شان را در این کشور دنبال می‌کنند.

آقای اتمر با بیان اینکه تندروان افغانستان را به "دارالحرب" مبدل کرده اند، تاکید کرده است که حکومت افغانستان می‌خواهد با استفاده از روند صلح، راه طالبان از سایر گروه‌های تندرو خارجی در منطقه جدا شود.

وزیر خارجۀ افغانستان برای رسیدن به این هدف، خواهان همکاری جهان اسلام شده است.

این در حالی است که هیات‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان تا اکنون بحث‌های اساسی را در مورد صلح در دوحه آغاز نکرده اند.

شریفه زرمتی، یک عضو هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان روز پنجشنبه با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که این هیات آجندای خود را نهایی کرده و آمادۀ مذاکره با طالبان است.

او گفت: "هر زمانی که آمادگی‌های جانب مقابل تکمیل گردد، امیدواریم هرچه زودتر نشست اساسی دوجانب روی آجندا صورت گیرد".

دور دوم مذاکرات هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان به تاریخ ۲۱ جدی برای توحید و ترتیب اجندای صلح در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد.

XS
SM
MD
LG