لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان بدانند که کشتارهای هدفمند خشم جهان را بر می‌انگیزد – ویلسن


شارژدافیر سفارت ایالات متحدۀ امریکا در کابل خواستار توقف کشتار‌های هدفمند در افغانستان شده است.

راس ویلسن روز یکشنبه ۱۷ جنوری (۲۸ جدی) پس از کشته شدن دو قاضی ستره محکمۀ افغانستان در حملۀ مردان مسلح این رویداد را تقبیح کرده و خواستار تحقیقات در مورد آن شده است.

با آنکه تا کنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به دوش نگرفته است، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل در یک پیام تویتر این حمله را به طالبان نسبت داده است.

آقای ویلس نوشته است: "طالبان باید بدانند که چنین اعمال که آن [گروه] مسوولیت آن را به دوش می‌کشد، جهان را خشمگین می‌کند و اگر قرار است صلح در افغانستان بیاید، باید [این حملات] متوقف شود."

ستره محکمۀ افغانستان گفته است که حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح روز یکشنبه ۱۷ جنوری در اثر گلوله‌باری افراد مسلح ناشناس در ساحۀ قلعۀ فتح‌الله شهر کابل بر موتر حامل دو قاضی زن، این دو قاضی کشته و رانندۀ آنان زخمی شده است.

آقای ویلسن در حالی کشتارهای هدفمند را در افغانستان تقبیح کرده است که چند روز پیش ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که یک گروه چهار نفری داعش را باز داشت کرده است که به گفتۀ آن اداره طرح ترور راس ویلسن را ریخته بودند.

چند روز پیش، سونی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان در یک پیام تویتر نوشت: "برای پیروزی صلح، کمپاین حملات و ترورهای هدفمند مقامات دولتی، رهبران جامعۀ مدنی و ژورنالیستان توسط طالبان که کسی ادعای مسوولیت آن را نکرده است، نیز باید توقف یابد."

پیشتر از آن وزیر داخله و رییس عمومی امنیت ملی افغانستان در مجلس سنای شورای ملی افغانستان گفتند که گروه طالبان "کاروان عبیده" را به هدف کشتار هدفمند خبرنگاران، اعضای جامعه مدنی و فعالان سیاسی و اجتماعی ایجاد کرده اند.

در چند هفتۀ اخیر کشتارهای هدفمند در افغانستان افزایش یافته است که بیشتر قربانیان آن خبرنگاران و فعالان مدنی بوده اند.

با اینحال، گروه طالبان گفته است که در کشتارهای هدفمند عالمان دینی، خبرنگاران و چهره‌های سیاسی دست نداشته و به گفتۀ این گروه، چنین افراد در فهرست اهداف نظامی طالبان شامل نیستند.

XS
SM
MD
LG