لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: افغانستان و امریکا هنوز هم با تهدیدهایی مواجه اند


هیاتی مشترک سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحدۀ امریکا به کابل سفر کرده و با مقام‌های ارشد حکومت افغانستان در بارۀ امنیت، روند صلح و انتخابات افغانستان بحث و گفتگو کرده اند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در دیدار با این هیات گفته است که "فایق آمدن به چالش‌ها، اساس مشارکت افغانستان را با متحدین بین‌المللی تشکیل می دهد."

ارگ روز دوشنبه ۲۵ نومبر (۴ قوس) در اعلامیه‌ای گفته است که در این دیدار آقای غنی از تلاش‌های امریکا در راستای مبارزه با تروریزم در افغانستان قدردانی کرده است.

آقای غنی همچنان گفته است: "هنوز هم افغانستان، امریکا و سایر متحدین ما با تهدیدات وسط و درازمدت مواجه اند که باید علیه آن مشترکاً مبارزه صورت گیرد و در این بخش مشارکت ما با ناتو بسیار مهم است."

رییس جمهور افغانستان افزوده است که حکومت برای صلح برنامه و اهداف واضح دارد و عملی کردن آن سبب ختم جنگ در این کشور خواهد شد.

او همچنان گفته است: "برای دستیابی به صلح پایدار باید پروسۀ صلح به مالکیت و رهبری حکومت افغانستان انجام شود و ما به خاطر تحقق آن، طرح هفت ماده‌یی صلح را ترتیب کرده ایم که در آن گام‌های عمده از جمله تجدید اجماع داخلی، مشوره‌های دوامدار در سطح داخل، گفتگو در بعد منطقه‌یی، دنیای اسلام و جامعۀ جهانی در نظر گرفته شده است".

در اعلامیه ارگ آمده است که هیات مشترک سنا و مجلس نمایندگان امریکا در این دیدار از ماموریت مشترک امریکا و افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم ابراز امیدواری کرده و گفته است که "تامین صلح پایدار در این کشور اولویت امریکا است."

این هیات مشترک همچنان گفته است: "تامین صلح و ثبات در افغانستان به خاطر امنیت امریکا بسیار مهم است و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دوشادوش نیروهای بین‌المللی بخاطر تامین امنیت و ثبات جهان در برابر تروریزم با تعهد کامل، مبارزه می کنند"

انتخابات افغانستان

این هیات امریکایی در یک دیدار جداگانه با عبدالله عبدالله، رییس اجراییه افغانستان، برعلاوۀ گفتگوهای صلح، روی همکاری منطقه‌یی مبارزه با تروریزم و سرنوشت انتخابات افغانستان نیز بحث و گفتگو کرده اند.

ریاست اجراییه در اعلامیه به نقل از عبدالله عبدالله گفته است که نتایج انتخابات افغانستان مطابق قانون و به اساس آرای پاک مردم افغانستان اعلام شود.

به گفته آقای عبدالله در انتخابات ششم میزان سرنوشت آیندۀ دموکراسی و انتخابات در افغانستان مطرح است.

در اعلامیۀ ریاست اجراییه به نقل ازعبدالله آمده است: "از تقلب در انتخابات‌های افغانستان از سوی آنانی ‌که از تقلب سود برده ‌اند و سود می‌برند به صورت نظام‌مند استفاده می‌گردد و این وضع دیگر برای مردم افغانستان قابل قبول نیست".

سناتور جانی ارنست، سناتور کرستین گیلبرند، ‌سناتور شیلی مورکاپیتو، مایک ترنر، جان کورتس و جیسن سمیت نمایندگان مجلس و سنای ایالات متحده بوده که به افغانستان سفر کرده و با مقام‌های حکومت افغانستان صحبت کرده اند.

XS
SM
MD
LG