لینک های دسترسی

Breaking News

'افغانستان امسال نیازمندی خود به گندم را از منابع داخلی تامین می‌کند'


وزارت زراعت افغانستان می‌گوید که بارندگی‌های زیاد در جریان سال جاری سبب شده است که میزان محصولات گندم در این کشور به ۵.۲ میلیون تن افزایش یابد.

به گفته مقام‌های این وزارت امسال افغانستان به ۶ میلیون تن گندم ضرورت دارد و با افزایشی که در محصولات گندم بوجود آمده، این کشور قادر خواهد بود تا بخش اعظم نیازمندی خود را در این زمینه از منابع داخلی تامین کند.

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید که در سال ‌جاری بیلانس زراعتی و وارداتی افغانستان تا ۷۰۰ میلیون دالر تخمین شده است.

به گفته آقای درانی در سال گذشته، افغانستان ۱.۷ درصد واردات اقلام زراعتی، معادل ۱۳۳ میلیون دالر امریکایی را تعویض کرد، در حالی‌ که امسال این رقم به ۱.۷ میلیارد دالر تولیدات و صادرات اقلام زراعتی افغانستان رشد داشته است.

مقام‌ها می‌گویند که در سال‌ جاری خورشیدی صادرات اقلام زراعتی افغانستان، ۱.۵ تا ۱.۷ میلیارد دالر امریکایی تخمین شده که نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد.

هم‌زمان با این وزیر زراعت افغانستان می‌گوید که به منظور ایجاد بازاری برای کچالوی بامیان، قرار است به کمک یکی از سرمایه گذاران، "بزرگترین کارخانه تولید چپس" ایجاد شود. این کارخانه برای تولیدات خود، روزانه به ۵۰۰ متریک تن کچالو نیاز خواهد داشت.

کچالوی بامیان
کچالوی بامیان

با آن‌که مقام‌ها از بهبود وضعیت دهقانان افغان و رشد محصولات زراعتی به ویژه گندم سخن می‌زنند؛ اما نبود بازار مناسب، نبود سردخانه‌های معیاری و واردات اقلام زراعتی خارجی به افغانستان از چالش‌های عمدۀ دهقانان در بسیاری از ولایات‌ به شمار می‌رود.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG