لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش افغانستان به اظهارات خلیلزاد مبنی بر رهایی زندانیان طالب


یک روز پس از اظهارات نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان در مورد رهایی زندانیان طالب، شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که موقف حکومت آن کشور در این خصوص هیچ تغییری نکرده است.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان روز گذشته با نشر تویت‌های پیهم گفت که زمان رهایی فوری زندانیان بر اساس توافقنامۀ ایالات متحده – طالبان فرارسیده است.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به این اظهارات روز پنجشنبه ۱۹ مارچ (۲۹ حوت) گفت که آنچه در فرمان رییس جمهور غنی آمده، حکومت آمادۀ تطبیق آن است.

اما او افزود: "مهم است که طالبان کشتار افغان‌ها و مسلمانان را متوقف کنند و ما مطمین شویم آن فردی که تحت نام صلح رها می‌شود، به جنگ بر نمی‌گردد".

این در حالی است که به گفتۀ زلمی خلیلزاد طالبان تعهد می‌کنند که زندانیان رهاشده به تعهدات شان در توافقنامه صلح پابند خواهند بود و به میدان جنگ بر نخواهند گشت.

آقای خلیلزاد تاکید کرده است که "نقض این کار پروسه صلح را تضعیف خواهد کرد".

بر اساس فرمان محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان که در ۲۱ حوت آن را صادر کرد، قرار بود که عفو مجازات و رهایی تعداد ۱۵۰۰ زندانی طالبان به نشانه حسن نیت از تاریخ ۲۴ حوت آغاز گردد.

اما این پروسه به دلیل آنچه شورای امنیت ملی افغانستان بررسی فهرست زندانیان خواند، در ۲۴ حوت تا زمان نامعلومی به تعویق افتاد.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان و ۱۰۰۰ زندانی حکومت افغانستان از بند طالبان، در جریان سه ماه یکی از موارد توافق صلح ایالات متحده و طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری (۱۰ حوت) در دوحۀ قطر امضا شد.

XS
SM
MD
LG