لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان در تلاش اعزام کارگر به خارج


وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان اعلام کرد که با چندین کشور روی اعزام کارگران افغان به صورت قانونی گفتگوها جریان دارد و با شماری کشورها چنین تفاهمنامه امضا شده است.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین در برنامه "پاسخ‌دهی حکومت به ملت" گفت که با ترکیه گفتگوها جریان دارد تا کارگران افغان به صورت قانونی به آن کشور اعزام شوند.

به گفتۀ آقای بلخی به زودی در این خصوص تفاهمنامه‌ای میان کابل – انقره امضا خواهد شد.

همچنان افغانستان تلاش دارد تا کارگران افغان را به صورت قانونی به کشورهای خلیج بفرستد. آقای بلخی گفت که افغان‌های مقیم کشورهای عربی که قبلاً با پاسپورت پاکستانی کار می‌کردند، اکنون با پاسپورت افغانستان در آن کشور اقامت دارند و کار می‌کنند.

وزیر امور مهاجرین افزود: "با امارات متحده عربی مذاکراتی که ما داشتیم، تفاهمنامۀ اعزام کارگر امضا شده و ما امیدوار استیم که به زودی تعداد دوهزار نفری که پیش‌بینی شده، آنجا فرستاده شود".

بر بنیاد آمار وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان، هم اکنون ۱.۹ میلیون نفر وارد شرایط کار در افغانستان بیکار است و هر سال ۴۰۰ هزار فرد بیکار به این رقم افزوده می‌شود.

یکی از دلایل عمدۀ مهاجرت افغان‌ها بیکاری و ناامنی گفته شده است. آمار حکومت افغانستان نشان می‌دهد که در حال حاضر شش میلیون و ۵۰۰ هزار پناهجوی افغان در بیرون از کشورشان به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG