لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت خارجۀ امریکا: در افغانستان آجنداهای شخصی بر رفاه مردم اولولیت دارد


وزارت خارجه ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید با آن که کروناویروس جهان اقتصاد جهان را صدمه میرساند، در افغانستان آجنداهای شخصی نسبت به رفاه مردم ترجیح داده می‌شود.

الیس ویلز، دستیار معاون وزارت خارجه ایالات متحده در امور آسیایی جنوبی و مرکزی ناوقت روز دوشنبه ششم اپریل (۱۸ حمل) در صفحۀ تویترش نگاشته است: "در حالی که جهان از زیان‌های ویرانگر اقتصادی کوید-۱۹ ضربه می‌بیند، امدادگران به افغانستان از اینکه به اجنداهای شخصی نسبت به رفاه مردم اولویت داده می‌شود، به ستوه آمده و خسته شده اند".

خانم ویلز در این مورد وضاحت بیشتر نداده است، اما یک روز پیش از آن هشدار داده بود که ادامه کمک‌های بین‌المللی به افغانستان مستلزم همکاری با یک حکومت فراگیر و همه‌شمول در آن کشور است.

او همچنان گفته بود که وضعیت موجود در افغانستان قابل پذیرش نیست و در صورت روی کار نیامدن یک حکومت فراگیر، کمک‌های بین‌المللی به گونۀ عادی ادامه نخواهد یافت.

دستیار معاون وزارت خارجه امریکا از متحدان آن کشور و امدادگران جهانی خواسته بود که باید همه، رهبران افغانستان را حسابده قرار دهند.

اما روز گذشته، عبدالهادی ارغندیوال، نامزدوزیر مالیۀ افغانستان گفت که هنوز سند رسمی در مورد کاهش کمک‌ها را دریافت نکرده است.

او گفت که برخی مقام‌های خارجی این موضوع را فقط شفاهی بیان کرده اند و افغانستان در این خصوص تشویش ندارد.

پیش از این وزیر خارجۀ امریکا با اشاره به ناسازگاری سیاسی میان رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله از بازنگری کمک‌ها به افغانستان خبر داده و گفته بود که در سال روان مساعدت‌های خود را به افغانستان یک میلیارد دالر کاهش و اقدام مشابهی را سال آینده نیز روی دست خواهد گرفت.

این در حالی است که مقام‌های امریکایی گفته اند که کاهش یک میلیارد دالر مساعدت‌های امریکا به افغانستان از بودجۀ نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.

خبرگزاری رویترز به تازگی از قول سه منبع آگاه امریکایی گزارش داده است که مقامات وزارت امور خارجۀ امریکا به کانگرس گفته اند كه یک میلیارد دالر از بودجۀ ۴.۲ میلیارد دالری وزارت دفاع امریکا برای قوای مسلح افغانستان، کاهش می‌یابد.

XS
SM
MD
LG