لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: صلح منحصر به یک فرد و کار یک وزارت نیست


رییس اجراییه افغانستان می‌گوید که دولت از گفتگوهای صلح حمایت می‌کند؛ اما به گفتۀ وی این پروسه منحصر به فرد و دیدگاه یک فرد نیست و خواست جمعی مردم افغانستان است.

عبدالله عبدالله، روز دوشنبه ۲۰ جنوری (۳۰ جدی) در نشست شورای وزیران گفت: "مردم افغانستان حق دارند در مورد صلح موضع‌گیری، بحث و گفتگو داشته و در گفتگوها شرکت کنند. تیم مذاکره‌کننده باید جامع باشد به شمول حکومت؛ اما به هیچ صورت یک وزارت نمی‌تواند کار صلح را در یک کشور به پیش ببرد".

رییس اجراییه افغانستان از فردی نام نبرد و اما گفت در روزهای گذشته اظهاراتی "ناسنجیده" صورت گرفته که تمامی موضوعات صلح در محور یک وزارت صورت بگیرد.

پیش از این شورای عالی صلح افغانستان، پیشبرد گفتگوهای صلح را در این کشور به عهده داشت و اما رییس جمهور غنی در (ششم سرطان) امسال با صدور یک فرمان وزارت دولت در امور صلح را ایجاد کرد و عبدالسلام رحیمی، رییس دفتر ریاست جمهوری به عنوان سرپرست این وزارت گماشته شد.

با ایجاد این نهاد، برخی مقام‌های شورای عالی صلح گفتند که صلاحیت‌های آنان محدود شده است.

وزارت دولت در امور صلح به روز چهارشنبه (۱۵ جنوری) اعلام کرد که به منظور هماهنگی در پیشبرد گفتگوهای صلح رییس جمهور غنی حکمی صادر کرده و خواستار ایجاد "کمیته ارشد هماهنگی در امور صلح" شده است.

به گفته ناجیه انوری، رییس ارتباطات استراتیژیک وزارت دولت افغانستان در امور صلح ریاست این کمیته را عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح به عهده دارد و در راستای هماهنگی میان نهادهای دولتی در بخش صلح کار خواهد کرد.

این در حالی است که گفتگوهای صلح امریکا با طالبان در قطر از چندین روز بدین سو ادامه دارد و طالبان ادعا کردند که دوطرف برای امضای توافقنامه صلح نزدیک شده اند.

XS
SM
MD
LG