لینک های دسترسی

Breaking News

ادعای طالبان مبنی بر بحث روی 'مراسم امضای توافقنامه صلح' با خلیلزاد


گروه طالبان ادعا کرده اند که در دور تازۀ گفتگوهای صلح با زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان در مورد "امضای توافقنامه و مراسم آن" صحبت کرده اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز جمعه ۱۷ جنوری (۲۷ جدی) در رشته پیام‌ها در صفحه تویترش نوشته است که این مذاکرات "دیروز آغاز شده و تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت."

سخنگوی این گروه افزوده است که مذاکره کنندگان طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون این گروه با تیم مذاکراتی امریکا تحت ریاست زلمی خلیلزاد نشستی داشت و درمورد "امضای توافقنامه ومراسم آن" صحبت کردند.

اما زلمی خلیلزاد نمایندۀ ایالات متحده برای مصالحه افغانستان که همواره در مورد نشست هایش با گروه طالبان در صفحه تویتراش می‌نویسد، تا اکنون در مورد این نشست یا امضای توافقنامه صلح اظهار نظر نکرده است.

از جانب دیگر، خبرگزاری اسوشتیدپرس به نقل از مقام‌های طالبان که از گرفتن نام شان خودداری کرده اند، گزارش داده است که این طرح کاهش خشونت‌ها را به روز چهارشنبه گذشته به آقای خلیلزاد تحویل داده اند.

به گفته آنان رهبری این گروه توافق کرده اند که به مدت یک هفته، خشونت‌ها در افغانستان کاهش دهند.

اما صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان یک بار دیگر بر میان آمدن آتش‌بس تاکید کرد.
آقای صدیقی پیش از این نیز گفته بود که کاهش خشونت‌ها جنبه عملی ندارد.

زلمی خلیلزاد و مقام‌های امریکایی تا اکنون در این مورد اظهار نظر نکرده اند.

این در حالی است که روز گذشته وزیر خارجه پاکستان گفت که طالبان به پیشنهاد امریکا مبنی بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان اعلام آمادگی کرده اند.

شاه محمود قرشی، وزیر خارجه این کشور گفته بود: "طالبان به درخواست کاهش خشونت‌ها اظهار آمادگی کرده اند. "

اما سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که هرگونه طرح پیشنهادی برای گفتگوهای صلح، باید وضاحت داشته باشد، "چون برای این کشور تامین صلح به معنای ختم جنگ است".

XS
SM
MD
LG