لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: امکان تغییر در ترکیب هیأت گفتگوکننده وجود دارد


ریاست جمهوری افغانستان، درباره خواست زلمی خلیلزاد، برای ایجاد یک هیأت فراگیر برای گفتگو با طالبان، می‌گوید که حکومت برای تغییرات در اعضای این هیأت آمادگی دارد.

زلمی خلیلزاد روز گذشته در گفتگو با تلویزیون طلوع گفته است انتظار دارد که "یک تیم ملی قوی" به رهبری حکومت افغانستان و مشارکت تمام گروه‌های سیاسی ایجاد گردد تا طرف دیگر مذاکرات در قطر باشد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری روز سه شنبه (۳۰دلو) به صدای امریکا گفت که حکومت هیأت دوازده نفری را برای آغاز مذاکرات تعیین کرده، اما احتمال تغییر در آن وجود دارد.

او گفت: " آنچه آقای خلیلزاد گفته اگر همین گونه شود، حرف خوبی است، حکومت هم در پلان صلح‌اش است، فعلأ دوازده نفر معرفی شده...اگر ضرورت بود امکانش است که در ترکیب هیأت تغییرات بیاید."

آقای مرتضوی، در پاسخ به پرسشی که اگر طالبان تا (۲۵ فبروری) در نشست دوحه با هیأت حکومت دیدار کند در آن تغییراتی خواهد آمد؟ گفت: " تا آن زمان اگر ضرورت بود در این هیأت تغییراتی خواهد آمد".

در همین حال، نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در دیدارش با عبدالرب رسول سیاف، رهبر پیشین جهادی، درباره تشکیل هر چه زودتر یک هیأت گفتگو کننده فراگیر صحبت کرده است.

قرار است دور بعدی گفتگوهای زلمی خلیلزاد با نمایندگان طالبان تا شش روز دیگر در دوحه آغاز شود.

حکومت افغانستان هم، آمادگی نشان داده که اگر این نشست مشروط به آغاز مذاکرات صلح با حکومت باشد؛ هیأت افغانستان نیز در این نشست شرکت می‌کند؛ اما اگر مانند گذشته باشد، این هیأت به دوحه سفر نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG