لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ دو نظامی امریکایی متهم به 'جرایم جنگی' در افغانستان را عفو کرد


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا دو نظامی امریکایی را که متهم به ارتکاب جرایم جنگی در افغانستان بوده اند، عفو کرده است.

بر بنیاد گزارش اسوشیتد پرس، یک سرباز مربوط به نیروهای ویژۀ امریکا که مظنون به کشتن یک افغان بود و یک نظامی دیگر امریکایی که دستور گلوله باری به سه افغان را داده بود که در نتیجۀ آن دو تن آنان کشته شدند، از سوی رییس جمهور ترمپ عفو شده اند.

همچنان یک نظامی امریکایی که پس از گرفتن عکس با جسد جنگجوی گروه داعش در عراق، رتبۀ نظامی‌اش را از دست داده بود؛ دوباره آن را به دست آورده است.

ستیفینی گریشم، مسوول بخش مطبوعات قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای ناوقت روز جمعه ۱۵ نوامبر (۲۴ عقرب) گفته است: "برای بیش از دو صد سال، روسای جمهور با استفاده از صلاحیت های خود تلاش کرده اند به افراد مستحق، به شمول آنانی که با یونیفورم به کشورشان خدمت کرده اند، فرصت دوم دهند... این اقدام مطابق این تاریخ طولانی است."

رییس جمهور ترمپ در اوایل سال جاری میلادی گفته بود که در صدد عفو شماری از نظامیان کشورش است.

کلینت لورانس، یکی از نظامیان امریکایی که از سوی آقای ترمپ عفو شده، به جرم کشتن دو مرد افغان، به ۱۹ سال حبس محکوم شده بود.

او تا اکنون شش سال زندان را سپری کرده است.

تصمیم آقای ترمپ به عفو این افراد با انتقادهایی در داخل امریکا روبرو شده است؛ از جمله اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا، که این اقدام را "سو استفاده" از قدرت و صلاحیت‌های ریاست جمهوری امریکا دانسته است.

XS
SM
MD
LG