لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ مذاکرۀ دسته‌های انتخاباتی غنی و عبدالله را رد کرد


ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله از آغاز مذاکرات با تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی خبر داده است؛ اما ارگ آن را رد کرد.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول عبدالله عبدالله گفته است که مذاکرات دو تیم انتخاباتی با میانجی‌گیری زلمی خلیلزاد،نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحه افغانستان در آستانۀ امضای توافقنامه صلح آغاز گردیده است.

آقای فرهمند در یک تویت نوشته است: "تعویق تحلیف و توقف تعیین والی‌ها پذیرفته شد. صلح یکی از اولویت‌های برنامه انتخاباتی ثبات و همگرایی بود / است، اما برای دفاع از آرای پاک ملت تا آخر خط پابند و متعهد هستیم".

اما ارگ این اظهارات آقای فرهمند را رد کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در یک تویت گفته است که هیچ‌گونه مذاکره‌ای با کدام طرف سیاسی صورت نگرفته است.

اما آقای صدیقی تایید کرده است که رییس جمهور غنی تصمیم دارد برای تشکیل کابینۀ آینده رایزنی کند.

تیم دولت ساز به رهبری اشرف غنی، نیز اظهارات آقای فرهمند را شایع خواند.

خالد سادات، یکی از اعضای این ستاد به صدای امریکا گفت که تیم ثبات و همگرایی از ابراز چنین سخنان خودداری کند؛ چون سبب مغشوش‌شدن اذهان عامه شده و روند انتخابات را زیر سوال می‌برد.

آقای سادات گفت که در دیدارهای آقای غنی با خلیلزاد، تمام تمرکز روی گفتگوهای صلح بوده و هیچ بحثی در مورد حکومت مشترک مطرح نشده است.

او افزود: "تا اکنون هیچ گونه توافقی میان حکومت افغانستان و مقامات امریکایی مطرح نشده که گویا ریاست اجراییه، یا شخص داکتر عبدالله و تیم شان در حکومت آینده به شکل معامله شریک باشند".

اما آقای سادات گفت که حکومت آینده همه شمول انعکاس‌دهندۀ حضور تمام اقوام ساکن افغانستان خواهد بود؛ ولی هیچ معامله‌ای با تیم ثبات و همگرایی و سایر تکت‌های انتخاباتی نخواهد شد.

قرار بود که محمداشرف غنی امروز پنجشنبه ۲۷ فبروری (۸ حوت) مراسم تحلیف را به جا آورد؛ اما بنا به خواست ایالات متحده این تاریخ را به نهم مارچ به تعویق انداخت.

روز گذشته آقای خلیلزاد گفته بود که با پایان یافتن روند انتخابات، رییس جمهور غنی که به ‌عنوان برنده اعلام شد و دیگر رهبران باید اطمینان حاصل کنند که حکومت جدید فراگیر و منعکس ‌کننده آرمان‌های همه افغان‌ها باشد.

XS
SM
MD
LG