لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ برگزاری مراسم تحلیف را به نهم مارچ به تعویق انداخت


ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که رییس جمهور محمد اشرف غنی در پی مشوره با مقام‌های خارجی و دسته‌های مختلف سیاسی – اجتماعی افغان، برگزاری مراسم تحلیف خود را از تاریخ ۲۷ فبروری (هشتم حوت) به تاریخ نهم مارچ (۱۹ حوت) به تعویق انداخت.

ارگ روز چهارشنبه ۲۶ فبروری (هفتم حوت) با نشر اعلامیه‌ای این اقدام را برای مصلحت افغانستان خوانده و نوشته است: "شایعات شیوع ویروس کرونا، تنگنای زمانی برای حضوریابی مهمان‌های بلندرتبه خارجی و نیاز به آمادگی‌های بیشتر تخنیکی برای برگزاری مراسم با شکوه از دلایل عمدۀ معطلی این برنامۀ ملی و بزرگ است".

از سویی هم، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحه افغانستان از تاخیر این مراسم استقبال کرده است.

آقای خلیلزاد در یک پیام تویتر نوشته است: "وزارت خارجۀ افغانستان تعویق مراسم پلان شدۀ تحلیف رییس جمهور را اعلام کرده است. من از تصمیم رییس جمهور غنی استقبال می‌کنم که این مراسم را تا نهم مارچ، به تعویق انداخت".

آقای خلیلزاد در ادامۀ این تویت نوشته است: "با پایان یافتن روند انتخابات، رییس جمهور غنی که به ‌عنوان برنده اعلام شد و دیگر رهبران باید اطمینان حاصل کنند که حکومت جدید فراگیر و منعکس ‌کننده آرمان‌های همه افغان‌ها باشد".

از سویی هم عبدالله عبدالله از تلاش‌های ایالات متحده برای زمینه سازی در روند صلح افغانستان قدردانی کرده است.

آقای عبدالله با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "از تعهد قاطع خود و همکاران خود در حمایت از پروسۀ صلح، دفاع از تطبیق قوانین، شفافیت در انتخابات، رای پاک مردم و جلوگیری از نهادینه شدن تقلب اطمینان می‌دهیم".

همزمان با این، ینس سولتنبرگ، منشی عمومی ناتو با نشر اعلامیه‌ای از سیاستمداران افغان خواسته است تا از هر اقدامی خودداری کنند که سبب افزایش تنش‌ها و بی‌ثباتی در افغانستان می‌شود.

منشی عمومی ناتو گفته است که باید به هر گونه نگرانی‌ در پیوند به نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری از راه‌های قانونی رسیدگی شود.

XS
SM
MD
LG