لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو به سیاست‌مداران افغان: از اقدامات بی‌ثبات کننده خودداری کنید


پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) از سیاست‌مداران افغان خواسته است تا از هر اقدامی که سبب افزایش تنش‌ها و بی‌ثباتی در افغانستان می‌شود خودداری کنند.

اما این پیمان تاکید کرده است که باید به هر گونۀ نگرانی‌ در پیوند به نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری از راه‌های قانونی رسیدگی شود.

ناتو شام سه شنبه ۲۵ فبروری (ششم حوت) با نشر اعلامیه‌ای از سیاست‌مداران افغان همچنان خواسته است که برای حمایت از روند صلح در آن کشور متحد شوند.

ینس ستولتنبرک، منشی عمومی ناتو صلح را برای مردم افغانستان و جامعه جهانی اولویت خوانده و تاکید کرده است که همه سیاست‌مداران افغان در این روند دخیل شده و اتحاد شان را باید نمایش بگذارند.

در این اعلامیه به نقل از آقای ستولتنبرگ آمده است: "من از همۀ مردم افغانستان می خواهم که برای حمایت از روند صلح وحدت ملی شان را نشان دهند. این زمانی است که همه نیروهای سیاسی مسوول باید در روند صلح متحد شوند، که اولویت برای همه افغان‌ها است."

او همچنان تاکید کرده است که ناتو برای تامین امنیت و برقراری ثبات در افغانستان در دراز مدت متعهد است و نیز به آموزش‌ و پشتیبانی مالی برای نظامیان افغان ادامه خواهد داد.

ناتو در حالی خواستار پایان تنش‌های سیاسی در افغانستان شده است که پیش از کمیسیون مستقل انتخابات محمد اشرف غنی را برندۀ این انتخابات اعلام کرد و پس از آن عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی‌اش نتایج انتخابات را نپذیرفت و گفت که حکومت همه شمول را تشکیل خواهد داد.

روز گذشته نیز وزارت خارجۀ ایالات متحده با اشاره تنش‌های سیاسی اخیر در افغانستان گفت که از اقدامات بی ثبات کننده به شمول ایجاد ساختارهای موازی حکومتی که در تضاد با قانون اساسی و تنفیذ قانون است، اجتناب شود.

به گفته وزارت خارجه امریکا چنین اقدامات حاکمیت و وحدت ملی (افغانستان) را که ایالات متحده قویاً از آن حمایت می‌کند، زیر سوال خواهد برد.

XS
SM
MD
LG