لینک های دسترسی

Breaking News

سفارت ایران در کابل، اظهارات اخیر خلیلزاد را رد کرد


سفارت ایران در کابل اظهارات اخیر زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان را رد کرده و آن را "نادرست" خوانده است.

آقای خلیلزاد دو روز پیش در یک نشست مجازی که با اشتراک سفرای افغانستان، ازبیکستان و قزاقستان در واشنگتن برگزار شده بود، گفت که ایران از تلاش‌ها برای آوردن صلح در افغانستان حمایت کافی نمی‌کند.

سفارت ایران در کابل روز یکشنبه ۲۶ جولای ( پنجم اسد) با نشر خبرنامه‌ای گفته است: "ایران از مذاکرات صلحی حمایت می‌کند که بر پایه مالکیت و رهبری افغان‌ها انجام گیرد".

نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا همچنان گفته بود که ایران از آغاز مذاکرات بین الافغانی و رسیدن به یک توافق صلح در افغانستان به اندازه لازم حمایت نکرده است و به گفته وی، دلیل اصلی این اقدام ایران، وضعیت روابط میان تهران و واشنگتن می‌باشد.

آقای خلیلزاد با اشاره به سفر اخیر عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران به کابل گفت: "اگر آنچه را معاون وزیر خارجه ایران چند روز پیش در کابل بیان کرد، جدی بگیریم که گفت او روند صلح افغانستان را نمی پسندند و نه حضور نظامی امریکا در افغانستان را می پسندند... این یعنی فرمول را که ایران ترجیح می‌دهد این است که امریکا افغانستان را بدون (به سر رساندن) روند صلح ترک کند که این به معنی (ادامه) جنگ در افغانستان می‌باشد."

در خبرنامۀ سفارت ایران در کابل همچنین آمده است که ایالات متحده "قبل از هرگونه اظهارنظر درباره دیدگاه‌های مسئولین ایران درخصوص مسائل منطقه و افغانستان، ابتدا این مواضع را با دقت مطالعه نمایند".

زلمی خلیلزاد همچنین ابراز نگرانی کرده است که ممکن اختلافات و رقابت کشورهای خلیج فارس و همچنین کشورهای آسیای جنوبی چالشی را در راستای دست یافتن به اجماع منطقه‌ای برای روند صلح افغانستان ایجاد کند.

XS
SM
MD
LG