لینک های دسترسی

Breaking News

پوهنتون کابل دوباره به روی محصلین باز شد


وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید که دو روز پس از حمله بر پوهنتون کابل، امروز چهارشنبه دوباره این پوهنتون به روی محصلین باز شد.

پوهنیار حمید عبیدی، سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه چهارم اکتوبر (۱۴ عقرب) به صدای امریکا گفت که ادارۀ پوهنتون به تمام محصلین خبر داده است که به دروس شان حاضر شوند.

آقای عبیدی افزود که امروز شماری زیاد محصلین و استادان به دروس حاضر شدند: "محصلین خواهند آمد، استادان نیز آمده اند و درس‌ها امروز رسماً آغاز شد".

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت که در هماهنگی با نهادهای امنیتی برای تامین امنیت پوهنتون نیز تدابیر جدی گرفته شده است.

او گفت: "آنها (نهادهای امنیتی) امنیت تمام محیط پوهنتون را تامین خواهند و درس‌ها سر از امروز به شکل عادی ادامه می‌یابد".

پوهنتون کابل نیز با نشر اعلامیه‌ای از تمام محصلین خواسته است که سر از امروز به دروس شان حاضر شوند. همچنان اعلامیه از محصلین پسر و دختر که در لیلیه بودوباش داشتند، خواسته که به اتاق‌های شان برگردند.

بر اساس معلومات وزارت تحصیلات عالی افغانستان پوهنتون کابل در حدود ۲۵هزار محصل، ۹۰۰۰ استاد و ۱۹۰۰ کارمند اداری دارد.

این پوهنتون روز دوشنبه آماج حملۀ سه مهاجم قرار گرفت که در نتیجه ۲۲ تن جان باخته و ۲۲ تن دیگر زخمی شدند که به گفتۀ مقامات اکثر قربانیان محصلین بودند.

شماری از دانشجویانی که امروز به درس حاضر شده بودند، در گفتگو با صدای امریکا از عملکرد نیروهای امنیتی در محافظت امنیت این مکان اکادمیک انتقاد کردند.

به گفتۀ این محصلین، پولیس موظف در ورودی این پوهنتون پس از حمله محل را ترک کرده بودند.

مسوولیت این حمله را داعش به دوش گرفت؛ اما امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری افغانستان طالبان را مسوول خوانده است.

این حمله در سطح گستردۀ ملی و بین‌المللی نکوهش شد.

XS
SM
MD
LG