لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد، نمایندۀ امریکا در امور افغانستان می‌شود – منابع


وزارت خارجۀ ایالات متحده در نظر دارد که زلمی خلیلزاد را به صفت نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور افغانستان بگمارد.

دو مقام امریکایی به خبرگزاری رویترز گفته اند که مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده مصمم به گزینش آقای خلیلزاد در این سمت است. به گفتۀ این مقام‌ها، دقیقاً مشخص نیست که چی زمانی گزینش آقای خلیلزاد به این سمت رسماً اعلام خواهد شد.

اما وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که نمی خواهد در مورد تقرر آقای خلیلزاد تبصره کند.

آقای خلیلزاد در گذشته نیز به صفت سفیر ایالات متحده در افغانستان، عراق و ملل متحد کار کرده است.

تا کنون نه حکومت ایالات متحده رسماً گزینش زلمی خلیزاد را به صفت نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور افغانستان تایید کرده و نه هم آقای خلیلزاد به پرسش‌ها در مورد تایید این خبر، پاسخ داده است.

مقام‌های امریکایی گفته اند که توظیف احتمالی آقای خلیلزاد به صفت نمایندۀ ویژۀ امریکا برای افغانستان، نشانۀ جدیت واشنگتن برای ختم جنگ و یافتن راه حل سیاسی معضل افغانستان تلقی می‎شود.

جان نکلسن، فرمانده ارشد نظامی امریکایی در افغانستان، روز چهار شنبه (۲۲ اگست) از پیشرفت‌ها در زمینۀ مذاکرات صلح افغانستان خوشبینی نشان داد و گفت "روزنۀ غیرمنتظره برای صلح در افغانستان پدید آمده است".

این مقام‌های امریکایی به خبرگزاری رویترز گفته اند که چنین برداشت واشنگتن از وضعیت در افغانستان، ، آقای خلیلزاد را که خود افغان تبار است و شناخت کافی از وضعیت در آن کشور دارد، بیش از هر کس دیگر برای احراز سمت نمایندگی ویژۀ امریکا در افغانستان مناسب می‌سازد.

زلمی خلیلزاد مانند مقام‌های افغان منتقد شدید پاکستان بوده و آن کشور را به حمایت از تندروان مخالف حکومت افغانستان متهم می‌کند، هرچند پاکستان همواره این ادعاها را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG