لینک های دسترسی

Breaking News

نشست مسکو دربارۀ صلح افغانستان آغاز شد


نشست مسکو در رابطه به تسریع روند صلح افغانستان پس از چاشت امروز پنجشنبه ۱۸ مارچ (۲۸ حوت) آغاز شد.

سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه در سخنرانی افتتاحیه این نشست با سپاسگزاری از هیات‌های اشتراک کننده گفت که "متاسفانه" مذاکرات دوحه تا اکنون نتیجۀ مثبت نداده، اما ابراز امیدواری کرد که پیشرفت‌ها در خصوص ادامه یابد.

آقای لاوروف افزود که روسیه در راستای صلح افغانستان به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد و گفتمان دپلوماتیک تنها راه حل موضوعاتی کلیدی میان جوانب دخیل است و نشست مسکو نیز روی همین موضوع متمرکز است.

وزیر خارجۀ روسیه گفت: "این روند صلح باید به رهبری افغان‌ها باشد و توسط مردم افغانستان رهبری شود. به هیچ مداخلۀ نباید اجازه داده شود. این روند تنها از طریق دپلوماسی به صلح می‌انجامد و توافقنامۀ که به آن (دوجانب) دست می‌یابند، شامل موضوعات مورد علاقۀ تمام جوانب باشد."

شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان گفته است که در این نشست هیات‌های افغانستان و طالبان در مورد تسریع روند مذاکرات، تقویت مذاکرات دوحه و کاهش خشونت بحث خواهند کرد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان امروز پنجشنبه ۱۸ مارچ (۲۸ حوت) در تویتی نوشته است که در این کنفرانس به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان و شورای عالی مصالحۀ ملی این کشور سخنرانی خواهد کرد.

آقای عبدالله دیروز گفت: "در حالی که از ابتکارات منطقه‌ای و بین‌المللی برای حمایت از روند صلح استقبال می‌کنیم، ما کاملاً اعتقاد داریم که کنفرانس مسکو باعث تقویت گفتگوهای صلح دوحه و کنفرانس آینده ترکیه در مورد افغانستان خواهد شد."

در نشست مسکو برعلاوۀ شماری از اعضای شورای عالی مصالحۀ ملی و هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان، برخی چهره‌های سیاسی افغان به شمول حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، مارشال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری و میر رحمان رحمانی، رییس ولسی جرگهٔ افغانستان نیز اشتراک کرده اند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده نیز گفته است که در این نشست، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه امریکا در امور مصالحۀ افغانستان نیز اشتراک خواهد کرد.

طالبان تایید کرده اند که یک هیات ده نفری را به این نشست خواهند فرستاد.

این نشست برای یک روز است و تا پایان روز نتایج آن مشخص خواهد شد.

XS
SM
MD
LG