لینک های دسترسی

Breaking News

تعهد ناتو بر تداوم کمک‌های مالی به نظامیان افغان


پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید که کمک‌های مالی به نیروهای امنیتی افغان تا سال ۲۰۲۴ میلادی ادامه خواهد داشت.

این پیمان در اعلامیه‌ای گفته است که متحدان و شرکای ناتو بر ادامه کمک‌های مالی شان به نیروهای امنیتی افغان تاکید کرده اند.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو گفته است: " حمایت مالی متحدین و شرکا ناتو به نیروهای امنیت افغانستان به گونه متداوم سبب ایجاد تغییر شده است و این کمک‌ها، رکن کلیدی تعهد ما به امنیت افغانستان است."

آقای ستولتنبرگ تاکید کرده است که شرکای ناتو پس از ایجاد صندق مالی در سال ۲۰۰۷ میلادی برای قوای افغان، تا اوایل ماه اکتوبر امسال ۳.۲ میلیارد دالر کمک کرده اند.

در همین حال، سفارت بریتانیا در کابل با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این کشور ۷۰ میلیون پوند در سال ۲۰۲۱ میلادی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کمک می‌کند.

استقبال افغانستان

وزارت دفاع ملی افغانستان از تعهد مجدد متحدان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) به نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور استقبال کرد و این کمک‌ها را "حیاتی" خواند.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت روز سه شنبه ۲۰ اکتوبر (۲۹ میزان) به صدای امریکا گفت: "بدون شک کمک‌های کشورهای عضو ناتو برای کمک و تقویت هر چه بیشتر نیروهای امنیتی افغانستان خیلی موثر است و نقش حیاتی را در ایجاد، رشد و پیشرفت این نیروها داشته است".

ناتو در حال حاضر حدود ۱۲۰۰۰ نظامی در افغانستان دارد که مصروف آموزش، مشورت و کمک به نظامیان افغان اند.

XS
SM
MD
LG