لینک های دسترسی

Breaking News

خروج قوای ناتو از افغانستان مطابق شرایط خواهد بود – ستولتنبرگ


منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید که هر گونۀ تصمیم خروج از افغانستان و تنظیم قوای ناتو در این کشور در مشورت با متحدان آن صورت خوهد گرفت و ماموریت این پیمان در افغانستان بر اساس وضعیت پایان خواهد یافت.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو ناوقت پنجشنبه هشتم اکتوبر (۱۷ میزان) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: "ما در مورد آیندۀ ماموریت خود در افغانستان مشورت خواهیم کرد. مهم این است که ما تلاش‌های خود را هماهنگ کنیم...این تلاش تمامی متحدان و همکاران ما است و رویکرد ما بربنیاد وضعیت است. ما با در نظرداشت وضعیت [در افغانستان] تصمیم می گیریم، چون فکر می‌کنیم بسیار مهم است که تعهدمان را به آینده افغانستان ادامه دهیم."

آقای ستولتنبرگ افزود که ناتو و متحدان‌اش به گونۀ مشترک تصمیم گرفته اند تا به افغانستان بروند و با این رویکرد، نیروهای خارجی در چوکات ماموریت حمایت قاطع "در زمان مناسب" این کشور را ترک خواهند کرد.

اما آقای ستولتنبرگ تامین امنیت افغانستان در درازمدت را برای جامعه جهانی مهم خواند: "ما به ماموریت خود در افغانستان متعهد استیم، زیرا به نفع امنیت ما است که اطمینان حاصل کنیم این کشور بار دیگر به مکان امن تروریستان مبدل نمی‌شود."

او ضمن استقبال از مذاکرات صلح میان هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در قطر بار دیگر تاکید کرد که ناتو از این روند پشتیبانی می‌کند.

منشی عمومی ناتو تاکید کرد که در سال‌های اخیر به عنوان بخشی از تلاش‌های صلح در افغانستان هزاران سرباز‌ خود را در این کشور کاهش داده و در حال حاضر حدود ۱۲۰۰۰ نظامی دارد که مصروف آموزش، مشورت و کمک به نظامیان افغان اند.

این در حالی است که به تازگی دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفته است که متباقی سربازان امریکایی مستقر در افغانستان تا پایان سال روان میلادی به ایالات متحدۀ امریکا برخواهند گشت و طالبان از این اقدام استقبال کرده اند.

آقای ترمپ شام چهارشنبه هفتم اکتوبر (۱۶ میزان) درست یک و نیم ساعت پیش از مناظرۀ معاونان ریاست جمهوری انتخابات ۲۰۲۰ امریکا در یک تویت این مطلب را بیان کرده است.

رییس جمهور ترمپ در این پیام نوشته است: "باید شمار اندک باقیماندۀ مردان و زنان شجاع ما که در افغانستان سرگرم خدمت اند، تا کرسمس [عید میلاد مسیح] به خانه برگردند."

XS
SM
MD
LG