لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان ۴۸ زندانی را در کندز از بند رها کردند – شورای ولایتی


عکس (آرشیف)

شورای ولایتی کندز تایید کرده است که طالبان دیروز (پنجشنبه) ۴۸ زندانی را در این ولایت از بند رها کرده اند.

غلام ربانی ربانی، عضو شورای ولایتی کندز روز جمعه اول می (۱۲ ثور) به صدای امریکا گفت که در میان این زندانیان شماری از سربازان افغان شامل اند که از چندین ماه به این‌سو در اسارت این گروه قرار داشته اند.

این عضو شورای ولایتی کندز افزود: "طالبان در ولسوالی آقتاش این ولایت ۴۸ زندانی را در موترها سوار کرده و در مقابل مقام ولایت کندز رها کردند...طالبان این زندانیان را از ولایت‌های کندز، بلخ، تخار، بدخشان و چندین ولایت دیگر به اسارت گرفته بودند."

این عضو شورای ولایتی کندز مدعی شده است که دو نماینده گروه طالبان نیز زندانیان آزاد شدۀ را تا مقام ولایت کندز همرای‌ کرده اند.

یک مقام امنیتی در کندز که از ذکر نامش در گزارش خودداری کرد به صدای امریکا گفت که این زندانیان روز گذشته در مقر این ولایت به مقام‌های محلی کندز تحویل داده شده اند.

این منبع افزود که "مقام‌های محلی کندز از رهایی این زندانیان در یک مراسم رسمی به دور از حضور رسانه‌ها استقبال کردند."

اما گروه طالبان گفته اند که روز گذشته در دو مرحله، ۵۲ "نظامی" حکومت افغانستان را در ولایت کندز از بند آزاد کرده اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صحفۀ تویترش نگاشته است که این گروه در تلاش است که روند رهایی زندانیان حکومت افغانستان سرعت یابد تا آنان از خطر بیماری کووید۱۹ در امان باشند.

پیش از این نیز طالبان از رهایی ۶۰ زندانی حکومت افغانستان از زندان‌های این گروه در ولایت‌های قندهار و لغمان خبر داده بودند، اما پس از آن شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که از میان افراد آزاد شده تنها ۱۹ نفر آنان نظامیان افغان بوده اند.

تا کنون ۵۵۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان رها شده و بر اساس معلومات شورای امنیت ملی افغانستان قرار است تا ۱۵۰۰ طالب از زندان رها شوند.

کاهش خشونت و رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی از قید طالبان نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان بوده که به گفتۀ مقام‌های امریکایی راه را برای مذاکرات بین‌الافغانی و صلح پایدار در افغانستان هموار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG