لینک های دسترسی

Breaking News

ادامۀ اختلاف‌ها میان حکومت و طالبان برای رهایی زندانیان


دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام گفته است که هیاتی آنان که برای تثبیت زندانیان این گروه به کابل رفته است، پس از این در نشست‌های "بی‌نتیجه" شرکت نخواهند کرد.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر حکومت افغانستان را در رهایی زندانیان آن گروه به بهانه‌جویی متهم کرده و افزوده است که مطابق توافقنامه صلح با امریکا، رهایی زندانیان باید عملی شود.

آقای شاهین افزوده است که به همین دلیل هیات تخنیکی این گروه در کابل سر از روز (سه شنبه هفتم اپریل – ۱۹ حمل) در نشست‌های مشترک با هیات حکومت افغانستان شرکت نخواهد کرد.

حکومت افغانستان تا اکنون در مورد این ادعای طالبان ابراز نظر نکرده است.

ساعاتی پیش از این اظهارات دفتر سیاسی طالبان در قطر، متین بیگ، رییس ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی افغانستان گفت که طالبان خواستار رهایی مسوولان حملات تروریستی کابل اند.

آقای بیگ گفت که تیم تخنیکی طالبان، خواهان رهایی افراد مشخص است و می‌خواهد که فرماندهان آن گروه از بند رها شوند؛ افرادی که در چندین حملۀ بزرگ تروریستی بر شفاخانه ۴۰۰ بستر، هوتل کانتیننتال و ادارهٔ هواشناسی دست داشته اند.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، در توافقنامۀ صلح امریکا – طالبا آمده است. این توافقنامه به تاریخ ۲۹ فبروری میان آقای خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای مصالحه افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان در قطر امضا شد.

XS
SM
MD
LG