لینک های دسترسی

Breaking News

سفر تیم‌ تخنیکی رهایی زندانیان طالبان به کابل


قرار است که تیم‌های تخنیکی حکومت افغانستان و طالبان برای رهایی زندانیان پس از حدود دو ماه، گفتگوهای شان را در کابل از سر بگیرند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان امروز پنجشنبه ۲۸ می (۸ جوزا) به صدای امریکا گفت که یک هیات تخنیکی طالبان به کابل سفر کرده است.

او افزود: "یک تیم کوچک تخنیکی است که برای بحث با تیم تخنیکی دولت روی موضوعات مرتبط به رهایی زندانیان دو طرف به کابل آمده است".

اما آقای فیصل وضاحت نداده که چه زمانی این تیم تخنیکی وارد کابل شده است؟

طالبان نیز در مورد سفر هیات تخنیکی این گروه به کابل تا اکنون چیزی نگفته اند.

گفتگوهای دو تیم در هفتم ماه اپریل پس از آن متوقف شد که طالبان صحبت‌های تیم تخنیکی آن گروه را با حکومت افغانستان غیر موثر خواند. اما حکومت افغانستان اعلام کرد که طالبان بهانه‌جویی می‌کنند و خواستار رهایی ۱۵ تن از فرماندهان ارشد این گروه اند؛ افرادی که احتمالاً در حملات بزرگ تروریستی دست داشته اند.

با وجود این اختلاف‌ها، رهایی زندانیان از دوجانب ادامه یافت. در تازه ترین مورد حکومت افغانستان ۹۰۰ زندانی طالبان را در روز سوم عید رها کرد.

شورای امنیت ملی افغانستان، هدف از رهایی این زندانیان را تلاش‌های دولت افغانستان برای صلح، ادامه آتش‌بس و آغاز سریع مذاکرات بین‌الافغانی خوانده است.

حکومت افغانستان پس از امضای توافقنامه صلح میان ایالات متحده و طالبان در ۲۹ فبروری سال روان، تا اکنون ۲۰۰۰ زندانی آن گروه را از محابس رها کرده است.

اما طالبان تا اکنون ۱۷۱ زندانی را رها کرده اند که به گفتۀ شورای امنیت ملی افغانستان از آن‌ جمله فقط ۱۰۵ نفرشان از جمله نیروهای امنیتی افغان بوده اند.

بر اساس توافقنامه دوحه باید حکومت افغانستان ۵۰۰۰ زندانی طالبان و طالبان ۱۰۰۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را که در اسارت دارند، آزاد کنند.

XS
SM
MD
LG